Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Gospodarczy Ribbentrop - Mołotow?

Treść

Podczas zakończonych wczoraj rozmów Władimira Putina z kanclerz Angelą Merkel obydwie strony zapewniały o kontynuacji ścisłej współpracy i wzajemnej sympatii. Putin uznał, że obecnie Berlin i Moskwa są tak blisko siebie, jak nigdy dotąd w historii.



Zarówno Merkel, jak i Putin w samych superlatywach wypowiadali się o stosunkach rosyjsko-niemieckich. Rosyjski prezydent zaapelował do niemieckich przemysłowców o znacznie większe tempo inwestycji na rosyjskim rynku. Apele Putina zostały szybko wysłuchane, gdyż - jak poinformowały agencje - koncern EON podpisał wczoraj kontrakt na zakup akcji rosyjskiego holdingu energetycznego UES za 4,1 mld euro.
Angela Merkel podczas rozmów z rosyjskim gościem nie ukrywała faktu, że liczy na przychylność rosyjskich władz dla wielu niemieckich inwestycji w tym kraju. - Niemcy są co prawda uzależnione od rosyjskich dostaw nośników energii - powiedziała Merkel, ale jednocześnie dodała, że "modernizująca się rosyjska gospodarka jest wielką szansą dla niemieckich przedsiębiorstw". Kanclerz Niemiec zapewniła o dalszej ścisłej współpracy Berlina z Moskwą.
W kwestii gazociągu po dnie Bałtyku (co było jednym z ważnych tematów wzajemnych rozmów) kanclerz podczas konferencji prasowej stwierdziła między innymi, że "budowany przez niemiecko-rosyjską spółkę Nord Stream Gazociąg Północny jest projektem politycznie pożądanym, którego realizacja będzie postępować". Merkel zapewniła Rosjan, że jeżeli pojawią się jakiekolwiek przeszkody, to rządy udzielą koncernowi odpowiedniej pomocy. Wyraziła także nadzieję, iż wspólnie uda się rozwiązać ewentualne trudności związane z postawą krajów tranzytowych, przez które przejdzie gazociąg. Merkel zapewniała, że Niemcy wyrażają życzenie, aby doprowadzić ten projekt do końca i gospodarczo go wykorzystywać.
Rozmowy te oraz ustalenia nastąpiły zaledwie kilka dni po wizycie w Niemczech prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Waldemar Maszewski, Hamburg

Autor: wa

Tagi: merlek putin