Gorstkin Wywiórski w Poznaniu
Treść
W poznańskim Centrum Kultury "Zamek" można obejrzeć ekspozycję "Michał Gorstkin Wywiórski (1861-1926) - pejzaż. Między niebem a ziemią". Ten znakomity pejzażysta związany był z Wielkopolską.
Michał Gorstkin urodził się 14 marca 1861 r. w Warszawie, w rodzinie rosyjskiego wojskowego.
Początkowo studiował chemię na Politechnice w Rydze. Jednak po dwóch latach zrezygnował i ostatecznie w 1896 r. podjął studia maklerskie w Monachium. Silny wpływ na ukształtowanie się twórczości Wywiórskiego mieli zwłaszcza Józef Brandt i Alfred Wierusz-Kowalski. Pierwsze prace wystawił publicznie już po roku nauki, w 1884 roku, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Był to obraz "Nad morzem". Wcześnie osiągnął artystyczną dojrzałość. W 1889 r. monachijski Kunstverein kupił jego obraz "Tatarski handlarz koni", a dwa lata później na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Berlinie król saski nabył "Handlarza z Tyflisu".
Prawdziwą samodzielność, ale i sławę przyniosły Wywiórskiemu przede wszystkim prace z lat 90. XIX w.,
kiedy malował modne wówczas panoramy. Pierwszą z nich - "Przejście przez Berezynę" - malował wspólnie z innymi twórcami w 1894 r. na zaproszenie Wojciecha Kossaka i Juliana Fałata. W 1891 r. po raz pierwszy pokazał swoje prace w Grosse Berliner Kunst - ausstellung. Wkrótce też na kolejnej wystawie z tego cyklu otrzymał złoty medal. Reprodukcje jego obrazów od końca lat 80. zamieszczały polskie czasopisma ilustrowane. Więcej też pisała o nim prasa. Jego obrazy z lat 90. zyskały sobie ogromne uznanie kolekcjonerów, czego wyrazem były zamówienia płynące z całej Europy.
Początkowo Wywiórski malował wschodnie sceny wojenne, a później zasłynął jako pejzażysta oraz twórca scen rodzajowych. W Poznaniu można zobaczyć kolekcję pejzaży artysty oraz studia pejzażowe.
PM
Nasz Dziennik 4-04-2004
Autor: DW