Goci ciągle nieznani
Treść
Bransolety z zakończeniami w postaci stylizowanych głów węży, klamerki w kształcie litery "S" do spinania naszyjników z paciorków szklanych i bursztynowych, wisiorki w kształcie gruszki, a także różne rodzaje zapinek i inne zabytki związane z pobytem plemion Gotów na ziemiach polskich - można oglądać w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, na wystawie "Goci i ich tajemnice". Ekspozycja potrwa do końca października.
Inspiracją do stworzenia wystawy poświęconej Gotom były badania wykopaliskowe prowadzone w ostatnich latach przez bydgoskich archeologów na cmentarzysku z pierwszych wieków po n.Chr. w Zakrzewskiej Osadzie. Twórcy ekspozycji chcieli także przypomnieć mieszkańcom Bydgoszczy, że najwcześniejsze dzieje miasta są prawdopodobnie związane z tym ludem, co sugerowano już w XVII w. w kronice bydgoskich OO. Bernardynów. Wskazywano tam jako jedną z możliwości pochodzenia nazwy miasta od pobytu Gotów (Bytgostia, Bitgotia - mieszkanie, czyli siedziba gocka).
- Od I do IV w. część obszaru ziem polskich zamieszkiwała ludność, którą archeolodzy wiążą z tzw. kulturą wielbarską - informuje Jolanta Szałkowska-Łoś z bydgoskiego muzeum. - W świetle najnowszych badań nie budzi wątpliwości pogląd, że możemy ją łączyć z plemionami przybyłych ze Skandynawii Gotów i Gepidów. Dziś wiemy, że germańscy przybysze nie dokonali podboju tubylców, tylko przez pewien czas współegzystowali z ludnością autochtoniczną, początkowo na obszarze dolnego biegu Wisły wraz z doliną Nogatu aż po Wyżynę Chełmińską oraz na terenach środkowego i wschodniego Pomorza. Następnie skolonizowali pustkę osadniczą na pojezierzu Kaszubskim i Krajeńskim i zasiedlili tereny aż po północną Wielkopolskę. Pod koniec II stulecia rozpoczęła się wielka wędrówka Gotów. Opuścili większość zamieszkiwanych dotąd terenów na zachód od Wisły i wyruszyli na południe. Pojawili się na prawobrzeżnym Mazowszu, Podlasiu, Polesiu, w Kotlinie Hrubieszowskiej i na Podolu - dodaje.
Po krótkim pobycie na ziemiach polskich Goci wyruszyli na południe, na tereny nad Morzem Czarnym i Dunajem, a następnie dotarli do serca imperium rzymskiego, przyczyniając się do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.
Świadectwem pobytu Gotów na terenie Polski są przede wszystkim cmentarzyska z grobami, w których często odkrywamy m.in. misternie wykonaną biżuterię. Wśród ozdób znajdują się złote i srebrne zapinki, wisiorki, bransolety, a także kolie z paciorków szklanych, które pozyskiwano z Cesarstwa Rzymskiego na drodze wymiany handlowej, m.in. za bursztyn. Takie właśnie wyroby metalowego rzemiosła artystycznego, zarówno rodzimego, jak i importowanego, możemy podziwiać na ekspozycji. Rekonstrukcje i eksponaty z jednej strony przenoszą nas w realia czasów starożytnych, a z drugiej - dzięki nim odsłaniamy rąbek tajemnic ze świata Gotów, szczególnie tych związanych z ich obrządkiem pogrzebowym oraz zagadkowymi budowlami - kręgami kamiennymi.
Do realizacji wystawy wypożyczono zabytki z wielu placówek muzealnych. Pochodzą one z Pomorza, ziemi chełmińskiej, Kujaw, Wielkopolski, ze stanowisk archeologicznych, m.in. w Kamienicy Szlacheckiej, Opaleniach, Pruszczu Gdańskim, Różynach, Świelinie, Redlinie, Weklicach, Lubieszewie i Grudziądzu.
EI
"Nasz Dziennik" 2005-09-07
Autor: ab