Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Głosowanie nad poprawkami do ustaw podatkowych

Treść

Głosowanie nad poprawkami do ustaw podatkowych, w tym również do Ordynacji podatkowej, odbędzie się w Senacie prawdopodobnie jutro. O zmianę niektórych przepisów Ordynacji, które mogą utrudnić działalność gospodarczą, już teraz apelują organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Uchwalona przez Sejm pod koniec października Ordynacja podatkowa przewiduje m.in. centralizację wydawania podatnikom na ich wniosek wiążących interpretacji podatkowych. Po zmianach, które miałyby nastąpić od lipca przyszłego roku, wydawać je ma Ministerstwo Finansów. Dzięki centralizacji wydawane interpretacje podatkowe w podobnych sprawach przestałyby się różnić, co zdarza się obecnie.
Nowe przepisy budzą jednak w pewnych punktach wątpliwości. Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, do Ordynacji wprowadzono np. przepis pozwalający odwlekać wydawanie podatnikom interpretacji w ustawowym terminie trzech miesięcy. Podczas prac nad Ordynacją w sejmowej Komisji Finansów Publicznych wprowadzono też m.in. nową konstrukcję prawną ustalania wysokości zobowiązania podatkowego w sytuacji, gdy podatnik zastosował się do otrzymanej od organów skarbowych interpretacji podatkowej w swojej sprawie. Poprzednio istniejący zapis dotyczący przypadku, gdy podatnik zastosował się do interpretacji, a organ skarbowy uznał ją później za błędną, dawał zdaniem przedsiębiorców pewność, że podatnik, który zastosował się do otrzymanej interpretacji, podatku nie zapłaci. - Po zmianach w komisji mamy sytuację, że jeżeli przyjdzie do nas kontrola i stwierdzi, że mamy zaległości podatkowe, a my posiadamy interpretację, do której się zastosowaliśmy, możemy wystąpić do organu, który stwierdził u nas zaległość, by zwolnił nas z części podatku, gdyż właśnie do uzyskanej interpretacji się zastosowaliśmy. Problem jednak w tym, że w całej procedurze nie ma dobrego momentu, kiedy ten wniosek złożyć. Jest taki 7-dniowy termin na zapoznanie się z materiałami i wtedy można to zrobić, ale w danym momencie nie będziemy wiedzieli, jaką zaległość faktycznie mamy - zwrócił uwagę Rafał Iniewski, ekspert podatkowy Lewiatana.

Wszechwładni kontrolerzy
Kontrowersje budzi również sprawa tzw. kontroli u przedsiębiorcy "na legitymację". Obecnie jest możliwość skontrolowania przedsiębiorcy bez pisemnego upoważnienia organu podatkowego, a jedynie za okazaniem legitymacji kontrolera, lecz kontrola musi być przeprowadzona w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej. Po zmianach byłaby ona możliwa w obecności pracownika przedsiębiorcy lub osoby wykonującej czynności na rzecz kontrolowanego. - W takiej sytuacji kontroler wchodzi do przedsiębiorcy i mówi "teraz będę kontrolował" i może to zrobić nawet w obecności jedynie przysłowiowej sprzątaczki - powiedział Iniewski. W rządowym uzasadnieniu do przepisów o nowych rozwiązaniach w sprawie "kontroli na legitymację" czytamy, że mają one na celu usprawnienie wszczynania kontroli, gdyż obecnie przedsiębiorca czy jego pełnomocnik każdorazowo musi być wzywany na miejsce kontroli, by mogła się ona odbyć, co - jak zaznaczono - jest też uciążliwe dla samych przedsiębiorców.
W ubiegły piątek m.in. Ordynacją podatkową zajmowała się senacka Komisja Gospodarki Narodowej. - Podczas obrad komisji w piątek omawialiśmy różne sprawy podatkowe. Te poruszane teraz przez Lewiatana wtedy nie wypłynęły. Jeśli rzeczywiście jest coś do poprawienia, to jeszcze mamy na to czas. Nie chcemy tworzyć prawa trudnego do stosowania czy nieżyciowego - powiedział nam senator Jacek Włosowicz (PiS), wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, zaznaczając, że podczas obrad komisji nikogo z Lewiatana nie było. Ordynacją podatkową Senat zajmie się najprawdopodobniej w środę. Jeżeli podczas obrad zgłoszone zostaną poprawki, ponownie zajmie się nimi senacka Komisja Gospodarki Narodowej. Następnie nad zaproponowanymi przez Senat poprawkami głosował będzie Sejm.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2006-11-007

Autor: wa

Tagi: poprawki do ustawy podatkowej poprawki do ordynacji podatkowej głosowanie ustawy