Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Globalne święto rodziny i życia

Treść

Już jutro w Mediolanie rozpoczyna się Światowe Spotkanie Rodzin. Marsze, które 3 czerwca przejdą ulicami 40 polskich miast, będą wyrazem jedności z rodzinami, które w tym czasie spotkają się z Ojcem Świętym.

- Marsze to święto rodziny, święto życia - podkreśla Jarosław Kniołek, koordynator projektu Marsze dla Życia i Rodziny z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Odnosząc się do hasła marszów "Rodzina receptą na kryzys", zaznacza, że zdrowa rodzina, której podstawą jest małżeństwo mężczyzny i kobiety, jest receptą i antidotum na kryzysy w różnych wymiarach. Sposób, w jaki rodziny radzą sobie z własnym budżetem, może być na przykład wzorem gospodarności i odpowiedzialności dla wielu instytucji. Jak podkreślają organizatorzy, marsze to również okazja, aby zachęcać decydentów do realizacji polityki służącej poprawie kondycji polskiej rodziny, aby mogła ona bez przeszkód realizować swoje zadania.
3 czerwca Marsze dla Życia i Rodziny przejdą ulicami 40 miast naszej Ojczyzny! W ramach inicjatywy duchowej łączności z Mediolanem odbyły się już marsze we Wrocławiu i Oświęcimiu, Gnieźnie i Słupsku. 10 czerwca w Marszu dla Życia i Rodziny wezmą udział mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego. W październiku marsz zaplanowano w Mielcu. - W sumie już 45 miast przyłączyło się do wielkiej koalicji na rzecz życia i rodziny w łączności ze spotkaniem w Mediolanie. Zaproponowaliśmy, aby w tym roku miały one miejsce w kontekście spotkania rodzin z Ojcem Świętym, w miarę możliwości w jednym terminie, co też udało się osiągnąć - tłumaczy Jarosław Kniołek. Pod hasłem "Jan Paweł II - promotor życia i godności człowieka" 3 czerwca odbędzie się Marsz dla Życia w Gdańsku, nad którym patronat medialny sprawuje "Nasz Dziennik". Marsz poświęcony będzie promocji godności ojcostwa i macierzyństwa. Jego uczestnicy nieść będą pierwszą encyklikę Ojca Świętego "Redemptor hominis", w której Papież przypomina, iż nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. Na marszu zostanie przyjęta gdańska deklaracja w sprawie rodzin. - W deklaracji zwracamy się: do całego społeczeństwa o refleksję nad sytuacją polskich rodzin; do rodzin o to, aby dbały o własny rozwój i poszanowanie swojej godności; do rządu, parlamentarzystów i samorządowców apelujemy o wdrażanie rozwiązań sprzyjających rodzinom, uwzględniających ich autonomię, przyjęcie programu polityki rodzinnej skonsultowanego z rodzinami; do mediów o szacunek dla godności ojcostwa i macierzyństwa - wylicza Waldemar Jaroszewicz ze Stowarzyszenia "Civitas Christiana", jeden z organizatorów gdańskiego zgromadzenia. Jako jeden z priorytetów deklaracja wskazuje przygotowanie rządowego programu polityki prorodzinnej.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik Wtorek, 29 maja 2012, Nr 124 (4359)

Autor: au