Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Giedroyc i "Kultura"

Treść

Fotografie, fragmenty wspomnień o twórcy paryskiej "Kultury" Jerzym Giedroyciu i wywiadów z nim znalazły się na wystawie otwartej wczoraj w Sejmie przez wicemarszałka Bronisława Komorowskiego.

Jak wyjaśnił Komorowski, wystawa zatytułowana "Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury" jest częścią obchodów Roku Jerzego Giedroycia". Można na niej zobaczyć m.in. fotografie dokumentujące działalność "Kultury", a także pisarzy związanych z czasopismem, takich jak: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Sławomir Mrożek i Marek Hłasko. Znalazły się tam także zdjęcia przy pracy redaktorów "Kultury" (oprócz Giedroycia także Zofii i Zygmunta Hertzów).

Wystawa przedstawia także kronikę działalności czasopisma oraz fragmenty wywiadów i wspomnień o twórcy "Kultury".

"Uważa, że czasem trzeba walić głową w mur. Usiłuje więc odgrywać wobec polityków tę samą rolę, jaką często z powodzeniem odgrywał wobec pisarzy: powodować, by dawali z siebie, co mają najlepszego. Pragnie, by Polska była arcydziełem. By budziła zachwyt swoich i podziw obcych. By promieniowała swym przykładem na Europę Środkowo-Wschodnią, jeśli nie na całą Europę" - głosi fragment wspomnień o Giedroyciu Krzysztofa Pomiana.

Jerzy Giedroyc (1906-2000) był publicystą, politykiem, twórcą i redaktorem paryskiej "Kultury". W lipcu 2005 r. Sejm przyjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2006 Rokiem Jerzego Giedroycia, w którym przypada setna rocznica urodzin redaktora i 60. rocznica założenia Instytutu Literackiego w Rzymie. (PAP)
"Dziennik Polski" 2006-12-07

Autor: wa