Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Generał - sybirak

Treść

W ramach rozpoczętych wczoraj w Białymstoku uroczystości związanych z jubileuszowym V Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru otwarta została wystawa poświęcona osobie generała Władysława Andersa, który w szeregach sformowanej polskiej armii wyprowadził z Rosji setki tysięcy Sybiraków.
- Wystawa otwarta została właśnie podczas V Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, ponieważ generał Władysław Anders sam był Sybirakiem. Z sowieckich łagrów, kołchozów i kopalni wydobył setki tysięcy Polaków - powiedział nam dr Krzysztof Filipow, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku i autor wystawy. Również z powodu tych zasług Sybiracy poświęcili bohaterskiemu generałowi pamiątkową tablicę, która odsłonięta zostanie w czwartek na terenie pomnika - Grobu Nieznanego Sybiraka.
Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku przedstawia zdjęcia i inne pamiątki związane z życiem twórcy Armii Polskiej w ZSRR. Była ona eksponowana wcześniej, przez dwa lata, na Łotwie. - Otwarcie wystawy na Łotwie poprzedziliśmy odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej gen. Andersowi w gmachu Politechniki Ryskiej, gdzie generał studiował - powiedział nam dr Krzysztof Filipow.
Podczas konferencji popularnonaukowej, towarzyszącej otwarciu wystawy, własne referaty wygłosili pracownicy naukowi uniwersytetów w Białymstoku i Toruniu. Tematy trzech prelekcji dotyczyły kolei życia i zasług dla Polski gen. Andersa. Szczegółowo omówiono początki jego kariery wojskowej, uwięzienie przez NKWD oraz tworzenie przez generała Wojska Polskiego w ZSRS.
Po ataku Niemiec na ZSRS i zawarciu układu polsko-radzieckiego w 1941 roku generał Władysław Anders objął dowództwo powstającej w ZSRS Armii Polskiej. Wstąpili do niej głównie polscy jeńcy wojenni oraz Polacy wywiezieni na Wschód z terenów Rzeczypospolitej okupowanych od
17 września 1939 roku przez ZSRS.
Na wczorajszych uroczystościach nie zabrakło również części artystycznej, podczas której poruszający serca spektakl przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie.
Dziś ulicami Białegostoku przejdzie V Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który zakończy się przy jedynym w Polsce pomniku - Grobie Nieznanego Sybiraka.
Adam Białous, Białystok

"Nasz Dziennik" 2005-09-15

Autor: ab