Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Gazociąg wspólnym interesem

Treść

Premier Kazimierz Marcinkiewicz potwierdził wczoraj w Sofii poparcie Polski dla przyjęcia Bułgarii do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 roku. Szef polskiego rządu przebywał z jednodniową wizytą w tym kraju.
Podczas wspólnej konferencji prasowej obaj premierzy ocenili, że stosunki gospodarcze między Polską a Bułgarią rozwijają się dobrze. Ważnym tematem rozmów polskiej i bułgarskiej delegacji była także energetyka. Podczas konferencji premierzy opowiedzieli się za wspólną polityką energetyczną UE oraz dywersyfikacją dostaw surowców energetycznych. Marcinkiewicz ocenił, że Polska i Bułgaria mogą współpracować w co najmniej "jednym projekcie gazowym". Według Staniszewa, oba kraje są zainteresowane realizacją projektu gazociągu NABUCCO, którym ma być doprowadzany gaz ziemny z Azji do Europy Środkowej z pominięciem Rosji.
W związku z trudną sytuacją, spowodowaną zalaniem wielu terenów w Bułgarii przez Dunaj, premier zaproponował też pomoc. Na bułgarskim odcinku rzeki utrzymuje się zagrożenie powodziowe. W ciągu ostatnich 12 godzin poziom wody ponownie zaczął się podnosić. Wczoraj rano woda zalała nowe dzielnice Nikopola. Na wybrzeżu czarnomorskim utrzymuje się stan alarmowy i władze są już przygotowane do ewakuacji. W Widinie jest gotowe "miasteczko" z 1200 namiotami.
Trudna jest sytuacja w Łomie i pobliskich wsiach, lecz mieszkańcy, bojąc się o swój dobytek, bronią się przed opuszczeniem domów. Woda, która zalała setki hektarów gruntów, powoduje także niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się epidemii. W wielu miejscowościach woda z kanalizacji zmieszała się z wodą dunajską. Plagą dla mieszkańców naddunajskiego regionu stały się miliony komarów, które mogą roznosić zarazki.
WP, PAP

"Nasz Dziennik" 2006-04-20

Autor: ab