Gaz groźny, ale pożyteczny
Treść
Około 332 mln metrów sześciennych metanu rocznie uwalnia się w czasie robót górniczych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Z jednej strony gaz ten stanowi duże zagrożenie dla pracujących na dole górników, ale dobrze wykorzystany przynosi wymierne oszczędności. Do niedawna metan trafiał do atmosfery, dziś jest wykorzystywany przez kopalnie m.in. do wytwarzania energii elektrycznej.
W JSW najnowocześniejszą stacją odmetanowania dysponuje kopalnia "Pniówek". Zakład ten jest najbardziej metanową kopalnią w Polsce. Rocznie podczas normalnej eksploatacji złóż wydziela się tam około 134 mln metrów sześciennych metanu. Gdyby nie nowoczesna instalacja, bezpieczne fedrowanie węgla w "Pniówku" byłoby niemal niemożliwe.
Drugim równie ważnym zadaniem stacji jest ujmowanie gazu i wykorzystywanie do produkcji energii elektrycznej. Obecnie udaje się wykorzystać 70 procent ujętego metanu. Korzystają z niego jastrzębskie elektrociepłownie "Zofiówka" i "Moszczenica" oraz kopalnia "Krupiński", która wykorzystuje metan w suszarni flotokoncentratu (rodzaj węgla do celów energetycznych). Dzięki sprzedaży gazu w ubiegłym roku "Pniówek" zarobił 1,8 mln złotych. - Nowa stacja odmetanowania to inwestycja bardzo nowoczesna, zrealizowana z myślą o eksploatacji węgla z nowych pokładów - podkreśla Jerzy Markiewicz, wiceprezes Zakładu Odmetanowania Kopalń.
Zarobić można nie tylko na sprzedaży gazu. Ciepło uzyskiwane w procesie odmetanowania wykorzystywane jest do podgrzewania wody w budynkach kopalnianych, a także do produkcji energii elektrycznej (własna produkcja zaspokaja trzecią część codziennych potrzeb kopalni). Pod tym względem "Pniówek" jest bezsprzecznym krajowym liderem wśród zakładów górniczych.
Sposobów na oszczędności jest jednak więcej. To coraz bardziej popularne zakupy przez internet. Tylko w 2006 roku dzięki aukcjom interentowym JSW zaoszczędziła 2,5 mln zł przy zrealizowanych zakupach na kwotę 56 mln złotych. Jak podkreśla Daniel Ozon, wiceprezes JSW SA, w tym roku spółka zamierza zwiększyć ilość kupowanych przez internet towarów.
- Zamierzamy przeprowadzić od 600 do 700 aukcji. Jest to optymalna forma dokonywania zakupów dla potrzeb górnictwa, niepozostawiająca żadnych wątpliwości co do obiektywizmu w wyborze dostawcy - dodaje.
Dla porównania - w ubiegłym roku spółka zrealizowała 385 takich transakcji. Jak podkreślają władze JSW, internet pozwala na poszerzenie grona dostawców, a to przekłada się na większe szanse na zakup towarów o lepszej jakości w niższej cenie. Aukcje będą wykorzystywane nie tylko przy zakupie towarów i materiałów o małej wartości (do 250 tys. zł), ale także m.in. przy niektórych przetargach internet zastąpi tzw. licytacje młotkowe.
JSW jest największym i najnowocześniejszym producentem węgla koksowego w Polsce i Europie. Kopalnie spółki należą do najniebezpieczniejszych w kraju m.in. z uwagi na występujące tam najwyższe zagrożenia metanowe.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2007-04-30
Autor: wa