Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Galeria Twój Patron

Treść

W Krakowie u księży misjonarzy została otwarta i poświęcona Galeria Twój Patron, gdzie można oglądać zbiór wizerunków świętych namalowanych przez ks. Wacława Piszczka CM.

Prezentowane obrazy, zbiór wizerunków świętych, są w większości namalowane do serii życiorysów świętych "Twój Patron". W tej serii ukazały się dotychczas 202 życiorysy. W galerii prezentowana jest tylko część z nich. Kilka płócien pochodzi także z wcześniejszych wystaw artysty.
Jak mówi ks. Wacław Piszczek, Galeria Twój Patron powstała po to, by obrazy nie ulegały rozproszeniu. Artysta podkreśla, że tworząc obraz danego świętego, zawsze bierze pod uwagę realia czasów, w jakich żył, strój, architekturę, sprzęty itp. Obecna wystawa prezentuje tylko część dorobku, jaki posiada ks. Piszczek.
Podczas uroczystości poświęcenia Galerii Twój Patron postać oraz twórczość ks. Piszczka przedstawił ks. rektor Kryspin Banko CM, który porównał artystę do Jana Matejki. - Naszych królów, władców wyobrażamy sobie tak, jak namalował ich Jan Matejko. Natomiast od pewnego czasu, kiedy patrzymy na świętych patronów, wyobrażamy sobie ich tak, jak przedstawił ich ks. Wacław Piszczek. I tym sposobem ten wpływ artystyczny, pewna wizja tych ludzi, z ich atrybutami, osobowością już niewątpliwie zaistniała bardzo mocno w naszej świadomości - podkreślał ks. rektor Kryspin Banko CM.
Ksiądz biskup Albin Małysiak, który poświęcił Galerię Twój Patron, po zapoznaniu się z jej zawartością powiedział m.in.: - Ksiądz Piszczek głosi Ewangelię, realizuje nakaz Chrystusa "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody". To nauczanie narodów odbywa się na różne sposoby. Ksiądz Piszczek, artysta, ewangelizuje poprzez swą pracę artystyczną, głosi Ewangelię wizualnie. Pan Bóg dał mu talent i on go wykorzystuje. Jego praca jest dziś bardzo potrzebna, bo niektórzy wolą kontemplować, pogłębiać swoją wiarę, miłość ku Panu Bogu, patrząc na dobre dzieła religijne - mówił ks. bp Albin Małysiak.
Ksiądz Wacław Piszczek CM urodził się na przedmieściach Krakowa w 1945 roku. Studia teologiczne ukończył w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. W jego twórczości dominuje przede wszystkim malarstwo religijne: obrazy ołtarzowe, cykle drogi krzyżowej, wizerunki świętych oraz tysiące rysunków do książek, czasopism i broszur. Swoje prace prezentował na 19 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Za wkład w rozwój kultury narodowej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Małgorzata Pabis, Kraków

"Nasz Dziennik" 2006-05-30

Autor: ab