Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Galeria jak nowa

Treść

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można od wczoraj zwiedzać zmodernizowaną Galerię "Broń i Barwa w Polsce". Eksponaty prezentowane są według nowego scenariusza i aranżacji. Ta jedna ze stałych wystaw MNK jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, galerią militariów.

- Ta ekspozycja, podobnie jak cały nasz znakomity zbiór militariów, jest doskonale znana specjalistom. Mamy nadzieję, że obecnie, dzięki modernizacji, zacznie ją licznie odwiedzać także szersza publiczność, czerpiąc z niej wiedzę o historii naszej wojskowości podaną w przystępny i nowoczesny sposób oraz podziwiając piękno najwyższej klasy wyrobów rzemiosła służących wojsku - zaznacza Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Galeria "Broń i Barwa w Polsce" - jeden z największych i najlepszych zbiorów dawnych militariów, jakie znajdują się w polskich muzeach - mieści się na parterze Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1. Po remoncie każda z sal jest w innych, żywych kolorach, dostosowanych do charakteru pokazywanych w nich 1600 eksponatów. W odnowionych gablotach i zmienionej aranżacji zaprezentowano wyroby rzemiosła artystycznego oraz najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i ludziach.
Znajdują się tu m.in. przedmioty związane z polskimi hetmanami, w tym ze Stefanem Czarnieckim, oraz jedyny zachowany w Polsce znak hetmański po Hieronimie Lubomirskim. Prezentowane są pamiątki po polskich wodzach: sukmana Tadeusza Kościuszki, jedyna na świecie Gwiazda Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim, kurtka mundurowa Józefa Piłsudskiego. Na uwagę zasługują kolekcje: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku. Aby wystawa bardziej przemawiała do widza, przygotowano specjalne eksponaty, które można dotknąć, a nawet... założyć. Zrekonstruowano okop, w salach pojawiły się monitory i stanowiska multimedialne. Jeszcze dzisiaj i jutro wstęp do odnowionej galerii będzie wolny. Muzeum przygotowało dla gości wiele atrakcji, w tym wykłady, warsztaty, pokazy, zwiedzanie z przewodnikiem. Warto skorzystać z zaproszenia.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-03-07

Autor: wa