Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Fuzja z mutacją w Polsce?

Treść

Komisja Europejska zgodziła się we wtorek na przejęcie przez włoski bank UniCredito Italiano S.p.A niemieckiego banku Bayerische Hypo-und Vereinsbank AG (HVB) - poinformował Jonathan Todd, rzecznik unijnej komisarz ds. konkurencji. Konsekwencją transakcji może być fuzja dwóch polskich banków - Pekao SA oraz BPH, i powstanie największego banku w Polsce.
Komisja uznała, że fuzja obu banków "nie przeszkodzi znacząco w skutecznej konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym". W wyniku połączenia obu banków ma powstać dziewiąta co do wielkości instytucja finansowa Europy, zatrudniająca 126 tys. pracowników. Sprawa ta może mieć znaczenie szczególnie dla Polski.
Konsekwencją zmian właścicielskich w akcjonariacie HVB może być bowiem fuzja dwóch polskich banków - Pekao SA i BPH. Jednak taka decyzja nie zapadnie najprawdopodobniej szybciej niż w listopadzie. By do takiego połączenia doszło, musi wyrazić na nie zgodę polski nadzór bankowy. Powstałby wtedy bank większy od największego obecnie PKO BP, z udziałem w rynku przekraczającym 20 proc. Aktywa PKO BP to niespełna 89 mld zł. Natomiast aktywa połączonych banków wyniosłyby ponad 120 mld zł.
W pierwszej połowie sierpnia przeciwko planom połączenia Pekao SA i Banku BPH protestowało Prawo i Sprawiedliwość. PiS apelował też do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wykorzystanie każdego pretekstu, by nie wyrazić zgody na połączenie.
PS, PAP

"Nasz Dziennik" 2005-10-20

Autor: ab