Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Funkcjonariusz SB wicestarostą przemyskim

Treść

Wicestarostą powiatu przemyskiego został były funkcjonariusz i kapitan SB Jan Raba. Stało się tak dzięki zawiązaniu antypisowskiej koalicji w radzie powiatu, którą tworzą radni PSL, PO, SLD i Samorządowego Frontu Jedności Powiatu.
PiS wygrało wybory w powiecie, ale na 19 mandatów zdobyło tylko 6 miejsc w radzie. Mimo to wydawało się, że to właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego zbuduje większościową koalicję. Tak się jednak nie stało, a nowa koalicja na stanowisko wicestarosty powołała byłego funkcjonariusza SB.
Jednak w obawie przed rządami PiS, na skutek gier politycznych i nacisków ze strony partyjnych zwierzchników, powstała koalicja antypisowska, którą utworzyli: PSL (czterech radnych), po dwóch radnych z SLD i PO (dwóch innych radnych z PO nie poparło koalicji) i trzech radnych z Samorządowego Frontu Jedności Powiatu, którego założycielem i przywódcą jest Jan Raba. W nagrodę Raba został wicestarostą przemyskim
Jak podkreśla Krzysztof Majcher, pełnomocnik i radny powiatowy PiS, Jan Raba to człowiek dobrze znany, zwłaszcza starszym mieszkańcom Przemyśla. Jako funkcjonariusz SB i ZOMO wsławił się rozpracowywaniem m.in. przemyskiego Kościoła. - Przez dwa tygodnie usiłowaliśmy stworzyć wokół PiS koalicję, która sprawowałaby władzę w powiecie. Chcieliśmy się porozumieć z radnymi spoza ugrupowań postkomunistycznych. Ostatecznie do tego nie doszło, a władzę w powiecie przejęła koalicja strachu, której celem było odsunięcie PiS od rządzenia. Umieszczenie człowieka z taką przeszłością we władzach powiatu nie jest żadną chlubą dla nas wszystkich. Okazje się jednak, że taka właśnie jest cena wstydu w obliczu całej Polski - komentuje Krzysztof Majcher.
Jak wynika z materiałów, do których dotarł "Nasz Dziennik", Jan Raba w swojej karierze zawodowej doszedł do stopnia kapitana SB. Działalność obecnego wicestarosty przemyskiego opisuje także dr Dariusz Iwaneczko w swojej książce pt. "Opór społeczny a władza w Polsce południowo-wschodniej 1980-1989", wydanej w 2005 r., w której szczegółowej analizie poddaje działania organów bezpieczeństwa przeciwko opozycji i społeczeństwu.
Jan Raba w 1967 r. wstąpił do PZPR, a do MO w 1969 roku. Dość szybko piął się po szczeblach kariery zawodowej. 1 grudnia 1978 r. objął stanowisko inspektora Wydziału IV KW MO w Przemyślu, który zajmował się rozpracowywaniem Kościoła, a w 1981 r. został kierownikiem sekcji w tym wydziale.
Warto wspomnieć, że Jan Raba brał także czynny udział w grupach operacyjnych zajmujących się wyłapywaniem działaczy "Solidarności" w stanie wojennym podczas słynnej pokojowej manifestacji w Przemyślu 31 sierpnia 1982 roku.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2006-12-02

Autor: wa