Fundusz Wyszehradzki rozdysponuje 5 mln euro
Treść
Budżet Funduszu Wyszehradzkiego wzrośnie w przyszłym roku do 5 mln euro - zdecydowali we wtorek w Bratysławie szefowie dyplomacji Polski, Czech, Słowacji i Węgier, czyli państw tworzących Grupę Wyszehradzką.
Ministrowie opowiedzieli się też za przyłączeniem tych krajów do strefy Schengen w planowanym terminie, tzn. w październiku 2007 roku.
Polskę reprezentowała w Bratysławie wiceminister spraw zagranicznych Barbara Tuge-Erecińska.
W 2006 roku budżet Funduszu Wyszehradzkiego wynosi 3,34 mln euro. Ostateczną decyzję w sprawie zwiększenia podejmą premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej na dorocznym szczycie. W tym roku odbędzie się on w październiku na Węgrzech.
Głównym zadaniem Funduszu Wyszehradzkiego jest wspieranie inicjatyw, w tym o charakterze kulturalnym i sportowym, zbliżających mieszkańców państw Grupy Wyszehradzkiej. Dotowany jest tej samej wysokości składkami przez rządy czterech państw członkowskich.
Fundusz będzie także wspierał stypendiami studentów z państw spoza Czwórki Wyszehradzkiej, głównie z Ukrainy i Białorusi - postanowili uczestnicy bratysławskich obrad.
Ministrowie podpisali wspólny list do Unii Europejskiej w sprawie dofinansowania inicjatyw Funduszu Wyszehradzkiego.
W wyznaczonym przez UE czasie państwa Grupy Wyszehradzkiej będą gotowe do wejścia do strefy Schengen - zapewnili ministrowie dziennikarzy.
Szef dyplomacji Czech Alexandr Vondra oświadczył, że Grupa Wyszehradzka będzie współpracowała w kwestii przystąpienia do strefy Schengen i uczyni wszystko, by termin tego przystąpienia został dotrzymany.
Barbara Tuge-Erecińska podkreśliła, że inny termin (przystąpienia do Schengen) byłby "nie do przyjęcia".
Szefowie dyplomacji rozmawiali także o dalszym poszerzaniu NATO, sytuacji na zachodnich Bałkanach oraz o poszerzeniu UE o Bułgarię i Rumunię.
Sytuacja polityczna na Ukrainie i możliwości współpracy Grupy Wyszehradzkiej z tym państwem były tematem spotkania szefów dyplomacji Grupy z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Borysem Tarasiukiem.
(PAP)
Dariusz Wieczorek
"Gazeta Prawna" 2006-09-06
Autor: wa