Fundusz naukowy rozrusza gospodarkę UE?
Treść
Parlament Europejski przyjął pakiet sprawozdań dotyczących siódmego programu ramowego, określających zasady finansowania europejskiego sektora badań i rozwoju w latach 2007-2013. Projekt nazywany 7PR, z budżetem ponad 54 mld euro, będzie w kolejnym okresie budżetowym głównym źródłem finansowania badań naukowych w Unii Europejskiej. Zatwierdzając projekty, odnośnie do których uzgodniony został wcześniej kompromis z Radą, PE umożliwił uruchomienie programu zgodnie z planem, czyli na początku przyszłego roku.
Parlament obradował i głosował nad dwoma sprawozdaniami w ramach procedury współdecydowania: autorstwa posła Jerzego Buzka (EPP-ED, PL) w sprawie decyzji PE i Rady dotyczącej 7. programu ramowego w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, oraz autorstwa posła Philippe'a Busquina (PSE, BE) w sprawie zasad uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uczelni wyższych w działaniach prowadzonych w ramach tego projektu i zasad upowszechnienia wyników badań. W przypadku obu sprawozdań zatwierdzenie przez Parlament nieformalnego kompromisu osiągniętego z Radą oznacza zakończenie procedur legislacyjnych.
Siódmy program ramowy składa się z czterech programów szczegółowych odpowiadających czterem głównym celom polityki UE w dziedzinie badań. Na finansowanie 7PR przewidziano w perspektywie finansowej 2007-2013 kwotę ponad 54,5 mld euro (w cenach bieżących). Jak stwierdził sprawozdawca, poseł Jerzy Buzek, budżet 7PR na lata 2007-2013 jest o ponad 40 procent większy niż budżet programu w poprzednich latach.
Stanowi to wyraz dążeń Unii do uczynienia jej gospodarki bardziej konkurencyjną. Znalazły one wyraz m.in. w tzw. strategii lizbońskiej, która w dużej mierze do tej pory pozostawała na papierze, również ze względu na brak funduszy na badania naukowe.
KP
"Nasz Dziennik" 2006-12-01
Autor: wa