Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Fundacja wspiera polskość

Treść

Podtrzymywanie polskości poprzez upowszechnianie znajomości języka polskiego, polskiej kultury i tradycji narodowych, jak również rozwój polskich mediów to jedne z najważniejszych zadań realizowanych na Wschodzie przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" - poinformował prezes Fundacji Wiesław Turzański podczas wczorajszego posiedzenia senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
Turzański powiedział, że cele programu edukacyjnego to wsparcie różnych form nauczania języka polskiego: szkółek sobotnio-niedzielnych, kursów języka polskiego itp., oraz pomoc w przygotowaniu kadry posługującej się językiem polskim - poprzez wspieranie katedr i lektoratów języka polskiego w krajach zamieszkania Polaków na Wschodzie. - Głównym założeniem programu jest wsparcie mniejszych środowisk polskich w podtrzymaniu świadomości narodowej poprzez rozwój polskojęzycznej oświaty - wyjaśnił Turzański. Prezes Fundacji podkreślił, że pozytywnym zjawiskiem jest wzrastająca liczba szkółek sobotnio-niedzielnych. Zaznaczył, że wyraźny nacisk kładziony jest na dofinansowanie organizacji przedsięwzięć i imprez, w których uczestniczą uczniowie tych szkółek (wymiana uczniów, wyjazdy edukacyjno-poznawcze, obozy językowe itp.). Obecnie w krajach na terenie byłego Związku Sowieckiego ukazuje się 48 polskich tytułów prasowych (dzienników, tygodników, miesięczników i kwartalników), a niektóre z nich - jak podkreślił Turzański - są wydawane na bardzo wysokim poziomie. Fundacja podjęła 18 inicjatyw radiowo-telewizyjnych, a także rozwija sieć internetową w środowiskach polonijnych na Wschodzie.
Zadania Fundacji polegają również na rozwijaniu działalności kulturowej oraz niesieniu pomocy charytatywnej będącym w trudnej sytuacji materialnej Polakom na Wschodzie, m.in. poprzez udzielanie zapomóg losowych i finansowanie skomplikowanych operacji. Fundacja pragnie również nieść pomoc Polakom na Białorusi i wspierać wydawane tam trzy polskie tytuły prasowe i jedno radio lokalne w Lidzie.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-08-02

Autor: wa