Francja powołuje żandarmerię laickości
Treść
Władze Francji powołały do życia Narodowe Obserwatorium Laickości. We wczorajszym Dzienniku Ustaw ukazał się dekret powołujący do życia tę instytucję, która jest kalką masońskiej instytucji, nawet o podobnej nazwie. Taka inicjatywa dobitnie pokazuje, że władze tego kraju nie zaakceptują np. odwołania do Boga w dokumentach Unii Europejskiej. Ostatnio to właśnie m.in. francuscy politycy sprzeciwili się wpisaniu takiego odniesienia w deklaracji berlińskiej przyjętej z okazji 50. rocznicy podpisania traktatów rzymskich.
Pomysł utworzenia tej instytucji do złudzenia przypomina masońską inicjatywę powołania do życia 8 maja 1998 r. Międzynarodowego Obserwatorium Laickości. Zostało ono utworzone przez lożę Wielki Wschód Francji, Francuską Ligę Szkolnictwa i Federację Europejskich Humanistów. Rolą tej instytucji jest m.in. "zbieranie wszystkich informacji i studiów dotyczących możliwości promocji etyki laickiej w świecie", jak też danych o "napotkanych przeciwnikach (klerykalizm, integryzm, dogmatyzm)" oraz "harmonizowanie propagowania idei i postaw laickich wszędzie tam, gdzie może to być możliwe", a także "tworzenie dzieła grupowania i łączenia laickich sił humanistycznych we wszystkich krajach, gdzie są one zakorzenione".
Powołujący tę instytucję dokument został podpisany przez premiera Dominique'a de Villepina, niedawnego ministra spraw wewnętrznych Nicolasa Sarkozy'ego, ministra edukacji narodowej Gilles'a de Robiena, ministra spraw zagranicznych Philippe'a Douste-Blazy'ego i ministra sprawiedliwości Pascala Clémenta. Obserwatorium ma działać u boku premiera, a jego zadaniem będzie "dokonywanie analiz, studiów i badań umożliwiających lepsze wprowadzanie w życie przez władzę publiczną zasady laickości". Każdego roku obserwatorium będzie opracowywać raport.
Franciszek L. Ćwik, Caen
"Nasz Dziennik" 2007-03-28
Autor: ab