Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Francja popiera współpracę energetyczną

Treść

O instytucjonalnej przyszłości Europy, bezpieczeństwie energetycznym, a także o stosunkach handlowych rozmawiali wczoraj w Warszawie szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga z szefem dyplomacji francuskiej Philippem Douste-Blazym, który złożył w Polsce jednodniową wizytę roboczą. - Polska ma znakomite kontakty z Francją. Jesteśmy w stanie liczyć na siebie na forum Unii Europejskiej - zapewniała wczoraj minister Fotyga.
Szefowie dyplomacji obu państw rozmawiali przede wszystkim o bilateralnych stosunkach handlowych, a także energetycznych. - Życzyłbym sobie, żeby Polska dzięki swoim wyborom inwestycyjnym szybko stała się liczącym partnerem przemysłu lotnictwa francuskiego - zaznaczył minister Douste-Blazy. Dodał, że Francja popiera "stworzenie prawdziwej wspólnej polityki energetycznej oraz wzmocnienie polityki sąsiedztwa". - Jeżeli chodzi o energetykę - podkreślił francuski minister - to rzeczywiście niezmiernie ważne jest to, żebyśmy rozmawiali o różnych dziedzinach, a przede wszystkim o gazie, jak też o energetyce jądrowej. Mamy w tym względzie duże doświadczenie i oferujemy naszą pomoc Polsce - powiedział Douste-Blazy. Szef francuskiej dyplomacji jako zbieżne określił stanowisko Polski i Francji w sprawie Iranu, Iraku, Bliskiego Wschodu i Palestyny. Wyraził także radość, że "niebawem dojdzie do spotkania między ministrami finansów Polski i Francji w sprawie spłaty polskiego długu względem Klubu Paryskiego".
Philippe Douste-Blazy zapytany o francuskie stanowisko w sprawie instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce powiedział, że "UE jest traktowana coraz bardziej jako unia o charakterze politycznym, co oznacza, że powinna być wyposażona w sprzęt wojskowy".
Na wczorajszej konferencji prasowej minister Anna Fotyga wypowiedziała się też w kwestii traktatu konstytucyjnego dla UE. - Jak na razie cały czas obowiązuje okres refleksji - zaznaczyła. Dodała, że "pełne swoje stanowisko przedstawiły państwa, które nie przewidują zmian w swoich poglądach w odniesieniu do obecnego tekstu traktatu konstytucyjnego". Podkreśliła, iż prezydencja niemiecka prowadzi konsultacje z poszczególnymi państwami. Fotyga przypomniała, że polscy przedstawiciele, którzy wczoraj byli w Berlinie - Marek Cichocki i Ewa Ośniecka-Tamecka - przedstawili elementy polskiego stanowiska. - Jednak Polska ma jeszcze kilka tygodni na przedstawienie swojej propozycji. To z całą pewnością będzie przedstawienie pod egidą Pałacu Prezydenckiego - dodała szefowa MSZ.
KP
"Nasz Dziennik" 2007-01-30

Autor: wa