Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Franciszkanie i klaryski w Wielkopolsce

Treść

W samo południe w środę, 26 kwietnia, w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zostanie otwarta wystawa zatytułowana "Pokój i Dobro. Franciszkanie konwentualni i klaryski w Wielkopolsce od XIII do XIX wieku".
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie sesja naukowa poświęcona wybranym zagadnieniom dotyczącym działalności i wkładu Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych do dziedzictwa narodowego w okresie staropolskim. Sesja rozpoacznie się o godz. 9.00 w Sali Bibliotecznej (l piętro) Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Do udziału w sesji zostali zaproszeni świeccy i franciszkańscy specjaliści. Ojciec dr Zdzisław Gogola OFMConv. (Kraków) przedstawi wykład "Przegląd dziejów zakonu franciszkanów konwentualnych w Polsce od XIII wieku do 1939 roku". Ojciec dr hab. Roland Prejs OFMCap. (Lublin) przedstawi historiografię franciszkańską w Polsce w okresie staropolskim, a dr Maciej Michalski (UAM, Poznań) w refleksji historyczno-hagiograficzno-historiograficznej - postać błogosławionej Jolenty. Ciekawie zapowiada się wykład o. mgr. Tomasza Janka OFMConv. (Gdańsk), który przedstawi twórczość artystyczną braci Swachów. Doktor Joanna Dziubkowa (Muzeum Narodowe, Poznań) opowie o badaniach nad wielkopolskim malarstwem franciszkańskim, natomiast dr Michał Woźniak (Muzeum Malbork) o badaniach nad wielkopolskim złotnictwem franciszkańskim. Patronat honorowy obejmą franciszkańscy prowincjałowie.
Małgorzata Pabis

"Nasz Dziennik" 2006-04-24

Autor: ab