Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Franciszkanie i klaryski w Wielkopolsce

Treść

W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czynna jest wystawa zatytułowana "Pokój i dobro. Franciszkanie konwentualni i klaryski w Wielkopolsce od XIII do XIX wieku". Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 200 eksponatów, w tym wyroby złotnictwa, ręcznie malowane księgi, średniowieczne rzeźby i nowożytne obrazy.
Jak przypomina o. Paweł Blok OFMConv., gnieźnieńska wystawa jest największą tegoroczną ekspozycją przygotowaną przez Muzeum, które obchodzi jubileusz 50-lecia swego istnienia.
- Wystawa "Pokój i dobro" przedstawia historię i kulturę franciszkanów i klarysek w Wielkopolsce na przestrzeni sześciu wieków. Pierwsze konwenty w Wielkopolsce powstały za panowania Bolesława Pobożnego w Kaliszu (1257 r.), Gnieźnie (1259 r.), Śremie (1270 r.), Pyzdrach (1277 r.). Do powstania kolejnych klasztorów - franciszkanów w Obornikach (1292 r.) i klarysek w Gnieźnie (1284 r.) - przyczynił się książę Przemysł II - mówi o. Paweł Blok.
Wystawa składa się z czterech części zatytułowanych kolejno: "Średniowieczne początki klasztorów franciszkańskich kustodii kujawsko-gnieźnieńskiej", "Franciszkanie konwentualni i klaryski klasztorów wielkopolskich i kujawskich w okresie nowożytnym", "W kręgu staropolskiej duchowości franciszkańskiej" oraz "Wielkopolscy błogosławieni franciszkańscy".
Do najcenniejszych eksponatów wystawy należą średniowieczne dokumenty i księgi związane z działalnością franciszkanów i klarysek. Zabytki te na co dzień są niedostępne dla widzów i przechowywane w skarbcach kościelnych lub archiwach. Należy do nich ręcznie pisany na pergaminie dokument księcia Henryka głogowskiego z 1307 r. poświadczający ufundowanie przez niego klasztoru klarysek w Głogowie, dyplom wystawiony w 1371 r. przez ksienię gnieźnieńskich klarysek Stachnę, a także dokument wystawiony przez księcia Bolesława Pobożnego w Kleszczewie w kwietniu 1277 r., na którym widnieje jedyna zachowana do naszych czasów pieczęć żony księcia bł. Jolenty. Arcyciekawe są też przedstawienia plastyczne w ręcznie dekorowanych księgach należących niegdyś do gnieźnieńskich klarysek: "Antyfonarzu" z mniej więcej 1350 r. i "Graduale" z 1418 r.
Wystawę "Pokój i dobro. Franciszkanie konwentualni i klaryski w Wielkopolsce od XIII do XIX wieku" można oglądać do 17 września 2006 r. w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie w sali wystaw czasowych.
Małgorzata Pabis

"Nasz Dziennik" 2006-05-10

Autor: ab