Franciszek w Korei
Treść
Cmentarz dzieci zabitych w wyniku aborcji w Kkottongnae (FOT. ANDYPRIMA.COM)
Ojciec Święty rozpoczyna dzisiaj wizytę w Korei Południowej. Potrwa ona do 18 sierpnia br. Najważniejszymi jej punktami będzie zamknięcie obchodów VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży oraz beatyfikacja 124 męczenników koreańskich. Jest to trzecia podróż zagraniczna Franciszka, a zarazem trzecia wizyta Biskupa Rzymu w Korei Południowej. Poprzednio kraj ten dwukrotnie – w 1984 i 1989 roku – odwiedził św. Jan Paweł II. Transmisje z papieskiej pielgrzymki przeprowadzi Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Choć w liczącej blisko 50 milionów mieszkańców Korei Południowej katolicy stanowią niewiele ponad 10 procent ogółu ludności, zainteresowanie wizytą Następcy św. Piotra jest w tym kraju duże. Już przed jej rozpoczęciem miejscowa telewizja katolicka niemal codziennie transmitowała różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i duszpasterskie związane z papieską pielgrzymką. Wiadomo, że pierwszy program telewizji koreańskiej będzie śledził każdy dzień wizyty Ojca Świętego.
Oficjalna ceremonia powitania Franciszka odbędzie się dziś o godz. 15.45 (8.45 czasu polskiego) w ogrodach siedziby prezydenta Korei Południowej w Seulu. Bezpośrednio po niej Ojciec Święty spotka się z przedstawicielami władz, a następnie z koreańskimi biskupami w siedzibie tamtejszego Episkopatu.
W piątek, 15 sierpnia, rano Papież odleci śmigłowcem do Daejeon, gdzie o godz. 10.30 (1.30 czasu polskiego) na tamtejszym World Cup Stadium będzie przewodniczył Mszy św. z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego samego dnia po południu nawiedzi sanktuarium maryjne w Solmoe, a o godz. 17.30 (10.30 czasu polskiego) spotka się z młodymi katolikami Azji.
Około miliona osób spodziewanych jest na uroczystości beatyfikacji 124 męczenników koreańskich, której będzie przewodniczył Franciszek 16 sierpnia o godz. 10.00 (3.00 czasu polskiego) na placu Gwanghwamun w centrum Seulu. Tego dnia po południu w Kkottongnae spotka się ze wspólnotami zakonnymi Korei oraz liderami apostolatu laikatu. W tym samym miejscu nawiedzi cmentarz dzieci zabitych w wyniku aborcji.
W niedzielę, 17 sierpnia, o godz. 16.30 (9.30 czasu polskiego) w twierdzy Haemi Ojciec Święty będzie przewodniczył Eucharystii na zakończenie VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży i wygłosi homilię. Następnego dnia o godz. 9.45 (2.45 czasu polskiego) w katedrze Myeongdong w Seulu odprawi Mszę św. w intencji pokoju i pojednania oraz wygłosi homilię. O godz. 12.45 (5.45 czasu polskiego) w bazie lotniczej w Seulu odbędzie się ceremonia pożegnania, po której Franciszek wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.
Kościół katolicki w Korei
Choć chrześcijaństwo na Półwyspie Koreańskim znane jest od 1784 roku i przez blisko stulecie było krwawo prześladowane, Kościół katolicki jest obecnie w Korei Południowej najbardziej dynamicznie rozwijającą się wspólnotą. Wciąż jednak jest to państwo, w którym katolicy stanowią zdecydowaną mniejszość, a ich liczbę szacuje się na ok. 5,5 mln, czyli niewiele ponad 10 procent ogółu społeczności. Od kilkudziesięciu lat liczba ta jednak systematycznie wzrasta, czemu towarzyszy wzrost liczby duchownych i tworzenie nowych parafii. Według opublikowanych pod koniec ubiegłego roku statystyk, największy odsetek katolików zamieszkuje archidiecezję seulską – ponad 27 procent ogólnej liczby wiernych, oraz diecezję Suwon – ponad 15 procent. W tym samym czasie posługę duszpasterską wśród wiernych pełniło 4902 kapłanów, w tym 3995 diecezjalnych i 697 zakonnych oraz 173 misjonarzy.
Struktura Kościoła katolickiego w Korei Południowej składa się z 3 archidiecezji (Seul, Daegu, Gwangju), 12 diecezji i ordynariatu polowego. Koreański Episkopat liczy 37 członków (2 kardynałów, 6 arcybiskupów i 29 biskupów), w tym 11 emerytowanych. Na czele koreańskiego Episkopatu stoi 70-letni ks. kard. Andrew Yeom Soo-jung, metropolita Seulu i administrator apostolski Phenianu w Korei Północnej.
W perspektywie papieskiej wizyty nie bez znaczenia jest fakt, że administracyjnie w skład metropolii seulskiej wchodzą wakujące diecezje, położone na terytorium KRLD (Chuncheon, Hamhung, Phenian). Na spotkaniach z Ojcem Świętym nie będzie jednak katolików z Korei Północnej, gdyż działające pod całkowitą kontrolą komunistycznego reżimu tzw. Stowarzyszenie Katolików Północnokoreańskich odrzuciło zaproszenie wystosowane przez władze kościelne z Południa do wzięcia udziału w uroczystościach z Franciszkiem.
Sebastian KarczewskiNasz Dziennik, 14 sierpnia 2014
Autor: mj