Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Formacja sumień darem Kościoła

Treść

Kościół poprzez to, że formuje sumienia ludzi, daje społeczeństwu swój najbardziej znamienny, najcenniejszy wkład, podkreślał wczoraj we Włocławku ks. kard. Zenon Grocholewski w czasie uroczystości 600-lecia konsekracji tamtejszej katedry. Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego jako legat papieski przewodniczył Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski. Transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam rocznicowa Eucharystia była jednocześnie diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.
Formowanie sumień ma dzisiaj ogromne znaczenie w wymiarze społecznym, budowania dobra wspólnego, zwracał uwagę w homilii ks. kard. Grocholewski, wskazując, że najdoskonalszym formatorem sumienia jest Bóg obecny w sercu człowieka. W nawiązaniu do jubileuszu katedry włocławskiej podkreślił, że jest ona matką kościołów i symbolem hierarchicznej więzi wszystkich wiernych z biskupem i poprzez niego z Ojcem Świętym. - Wielowiekowa świątynia z cegieł jest obrazem duchowego Kościoła waszych serc, waszej parafii i jako katedra także całej diecezji - mówił prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. Jednocześnie legat papieski zaznaczył, że Kościół Chrystusowy jest silny i piękny, nie tyle potęgą budowli, ile przede wszystkim potęgą i bogactwem naszych serc. - Ma on być zbudowany na solidnym fundamencie naszej wiary - apelował, dodając, że materiałem budowlanym ma być życie autentycznie chrześcijańskie.
Na początku uroczystości, po śpiewie "Bogurodzicy", został odczytany specjalny list Ojca Świętego Benedykta XVI wystosowany z okazji 600-lecia włocławskiej katedry. Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II połączone było z przyjęciem relikwii błogosławionego Papieża Polaka, które przekazał ks. kard. Stanisław Dziwisz.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2011-06-27

Autor: jc