Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Folklor w Beskidach

Treść

Już w sobotę rozpoczyna się po raz czterdziesty największy festiwal folklorystyczny w Europie - Tydzień Kultury Beskidzkiej. Blisko 4000 artystów wystąpi na estradach: Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego i Oświęcimia.
Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce a także w Europie. Jego historia rozpoczęła się w 1964 r. w Wiśle, a tradycjami sięga przedwojennego Święta Gór. Potem dołączyły kolejne estrady. TKB sytuuje się też wśród imprez największych - biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów. Należy do grona najlepszych w ocenie specjalistów, obserwatorów, wykonawców, a przede wszystkim widzów, którzy podkreślają jego niepowtarzalną atmosferę, urok wspólnej zabawy, barwność, wreszcie różnorodność programową. Tydzień Kultury Beskidzkiej to przede wszystkim święto góralskiej kultury, barwny festyn pełen muzyki, śpiewu, tańca i obrzędowości. Porywa urokiem i brawurą widowisk, starannie przygotowanych i perfekcyjnie wykonanych. Co roku impreza przyciąga tłumy widzów, którzy niejednokrotnie na ten czas planują urlop w Beskidach. Miejmy nadzieję że i tak będzie w tym roku. Zwłaszcza że organizatorzy przygotowali jak zawsze bogaty i interesujący program, na który składa się 51 koncertów ponad 100 zespołów z kraju i zagranicy m.in. z Czech, Hiszpanii, Litwy, Meksyku, Rosji, Rumunii, Wielkiej Brytanii. Będą oni nas raczyć muzyką przez dziewięć kolejnych dni na pięciu scenach: w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Program koncertów wzbogacany jest szerokim zestawem imprez towarzyszących. Są to m.in. targi, pokonkursowe lub przekrojowe ekspozycje najwybitniejszych ludowych rzeźb, obrazów na szkle, bibułek, koronek, zabawek, plastyki obrzędowej, haftu. Organizowane są też plenery plastyczne, fotograficzne i filmowe dla amatorów. Odbywają się kiermasze handlowe i gastronomiczne.
Tegoroczny festiwal potrwa do 3 sierpnia i zakończy się koncertami finałowymi 2 sierpnia o godz. 18.00 w Wiśle i 3 sierpnia o tej samej porze w Żywcu.
DoM
Nasz Dziennik 23-07-2003

Autor: DW