Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Firma w trzy dni

Treść

Jedno okienko i jeden formularz przy rejestracji działalności gospodarczej, a wszystko w ciągu trzech, a nie trzydziestu dni jak obecnie. Planuje się także zniesienie dużych uciążliwości dla przedsiębiorców, jak kontrola działalności gospodarczej czy ograniczenie liczby zezwoleń i koncesji. To ma przynieść tzw. Pakiet Kluski. W ciągu kilku tygodni ustawy wprowadzające ułatwienia dla przedsiębiorców ma przyjąć rząd i zostaną one skierowane do Sejmu.

Nie było chyba dotychczas rządu, który nie popierałby rozwiązań mających sprzyjać rozwojowi polskiej przedsiębiorczości i nie prezentowałby swoich propozycji. Przedsiębiorcy dobrze jednak pamiętają, że niezależnie od barw koalicji rządzącej wprowadzenie zawsze szumnie ogłaszanych ułatwień zwykle kończyło się na deklaracjach. Premier Jarosław Kaczyński na miejsce prezentacji pomysłów, jak ulżyć przedsiębiorcom, wybrał, tak jak jego poprzednik Kazimierz Marcinkiewicz, warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
Premier pytania o szanse na realizację przedstawionych zamierzeń ucina krótko: - To są konkretne projekty ustaw, które zaraz trafią do Sejmu,
i mam nadzieję, że zostaną uchwalone - mówi. Jak zapowiedział, do zmian w prawie gospodarczym przywiązuje szczególną wagę. Wymienił "przywrócenie wolności gospodarczej" jako jeden z priorytetów w celu utrwalenia dynamiki naszej gospodarki obok reformy finansów publicznych i usprawnienia wykorzystania środków z funduszy unijnych.
Gotowe są już dwa projekty ustaw: o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, płatników i przedsiębiorców oraz o swobodzie działalności gospodarczej. Według zapewnień premiera, w ciągu kilku tygodni projekty zaakceptuje Rada Ministrów i skieruje je do Sejmu.
Pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców firmowany jest nazwiskiem Romana Kluski, doświadczonego przedsiębiorcy, byłego prezesa Optimusa, który w przeszłości na własnej skórze doświadczył działania bezdusznych przepisów. - Dzisiejsza skala skomplikowania systemu jest porażająca. Mamy setki ustaw wzajemnie ze sobą powiązanych, często sprzecznych. Przedsiębiorcom trudno się z nimi zapoznać i zrozumieć, o co chodzi. Poradzenie sobie z sytuacją wymaga wielkiej determinacji i olbrzymiej pracy i przestrzegam, że można to zrobić szybko - mówił Kluska. Zadeklarował przy tym, że jeśli będzie w stanie pomóc w uproszczeniu systemu, to będzie pomagał.

Trzy zamiast trzydziestu
Przedstawiony wczoraj pakiet działań dla uproszczenia prawa gospodarczego ma na celu przede wszystkim odbiurokratyzowanie prowadzenia działalności gospodarczej. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzi szereg ułatwień przy rejestracji działalności gospodarczej. Zamiast odwiedzać kilka urzędów rejestrujący nową działalność wszystko załatwić ma w jednym okienku w urzędzie skarbowym, wypełniając przy tym tylko jeden druk - rozszerzony formularz NIP. Będzie go można również wysłać do urzędu przez internet. Rejestracja firmy trwać ma jedynie 3 dni zamiast 30, jak obecnie. Według wiceministra Skarbu Państwa Michała Krupińskiego, jedno okienko mogłoby zacząć funkcjonować w pierwszym kwartale przyszłego roku.
"Pakiet Kluski" zakłada również ograniczenie do 2 tygodni trwania kontroli u małych przedsiębiorców zatrudniających do 10 osób. Kontrolerzy jasno też będą musieli określić na piśmie cel prowadzonej kontroli, gdyż obecnie przedsiębiorcy skarżą się, że kontrolerzy szukają, "dopóki czegoś nie znajdą". Jak zaznaczył Krupiński, kontrolowana ma być działalność gospodarcza przedsiębiorcy, a nie sam przedsiębiorca, a kontroli nie będzie można prowadzić pod jego nieobecność.
Zakłada się również ograniczenie reglamentacji działalności. Chodzi o zmniejszenie liczby koncesji i zezwoleń na działalność. Krupiński wyjaśniał, że zezwolenia będą wydawane automatycznie, jeśli przedsiębiorca wypełni określone w przepisach warunki. Ma to ograniczyć pole do nadużyć i uznaniowość urzędników.
Jeszcze nie wszedł w życie pierwszy pakiet rozwiązań, a premier zapowiada już jego następną odsłonę. Pracę rozpocząć ma zespół ds. deregulacji gospodarki. W ciągu kilku miesięcy znane mają być też efekty pracy ministra budownictwa nad nowymi przepisami w sprawie gospodarowania nieruchomościami i dotyczącymi planów zagospodarowania przestrzennego.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-03-20

Autor: wa