Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Finanse publiczne w Sejmie

Treść

Do Sejmu trafił już projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Dyskusji nad reformą finansów ma być poświęcone dodatkowe jednodniowe posiedzenie Sejmu, które zaplanowano na przyszły wtorek. Rząd zakłada, że dzięki reformie finansów do 2009 r. można będzie oszczędzić 10 mld złotych.

Na zreformowanie finansów publicznych ma pozwolić uchwalenie przez Sejm dwóch projektów ustaw: ustawy o finansach publicznych oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych. Oba projekty trafiły już do Sejmu, a o ich wadze świadczy fakt, że na dyskusję nad nimi przewiduje się wbrew wcześniejszym planom zwołanie w przyszłym tygodniu jednodniowego posiedzenia Sejmu.
Kolejny etap reformy finansów publicznych ma na celu m.in. maksymalne skupienie środków publicznych w systemie budżetowym, tak aby kontrola nad przepływem publicznych pieniędzy była łatwiejsza, a same finanse stały się bardziej przejrzyste.
W rządowym projekcie ustawy firmowanym przez minister finansów, wicepremier Zytę Gilowską proponuje się m.in. likwidację zakładów budżetowych - np. różnego typu ośrodków szkoleniowych oraz gospodarstw pomocniczych (m.in. ośrodków wypoczynkowych).
Zadania świadczone przez te jednostki, niekiedy niezbędne dla administracji publicznej, mają przejąć jednostki budżetowe, spółki lub nowo tworzone agencje wykonawcze, które będą miały ograniczoną samodzielność w zadłużaniu się. Zlikwidowane mają być również samorządowe fundusze celowe. Już dzisiaj pojawiają się jednak głosy sprzeciwu np. wobec planowanej likwidacji wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Część z różnych funduszy ma zostać połączona, jak Fundusz Pracy z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Inne stracą osobowość prawną, dzięki czemu zmniejszy się cały aparat urzędniczy niezbędny do ich funkcjonowania.
Zmieniona będzie też organizacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. ZUS zostanie państwową jednostką budżetową, co oznacza, iż będzie finansowany bezpośrednio z budżetu państwa. Taki sam status uzyska KRUS.
Przewidziane są również dalsze zmiany w konstrukcji budżetu państwa zmierzające do przygotowywania budżetu w formie zadaniowej. Planuje się np. sporządzanie planów wydatków z przeznaczeniem na konkretne zadania. Projekt przewiduje także wprowadzenie audytu zewnętrznego w jednostkach działających w sektorze finansów publicznych, który będzie badał prawidłowość wydatkowania publicznych pieniędzy. Dla budżetu państwa takim audytorem stałaby się Najwyższa Izba Kontroli.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 04.07.07

Autor: aw