Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Finał konkursu

Treść

W Krasnymstawie został rozstrzygnięty II Ogólnopolski Konkurs Norwidowski adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, odbywający się w kategorii literackiej i plastycznej. Zgodnie z regulaminem nagrodę główną w kategorii literackiej stanowił indeks na studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ponieważ pierwsze miejsce ex aequo zajęły dwie osoby, wręczono dwa indeksy.

Lista miast, z których na końcowe rozstrzygnięcia przybyli uczestnicy, obejmowała (oprócz Krasnegostawu): Częstochowę, Gdańsk, Hrubieszów, Jasło, Lubartów, Lublin, Łuków, Malbork, Mielec, Puławy, Rybnik, Suwałki, Terespol, Wałbrzych.
Głównym organizatorem konkursu było miejscowe II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. Patronat naukowy nad konkursem objął Zakład Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL.
Na końcowy wynik w obydwu kategoriach składały się punkty przyznane za nadesłane wcześniej prace i za te pisane (bądź wykonane) już na miejscu. Ci, którzy startowali w kategorii literackiej, przysyłali teksty na temat "Paryż Mickiewicza i Norwida", a wyłoniona na ich podstawie grupa rozwiązywała w Krasnymstawie test sprawdzający znajomość biografii i twórczości Norwida. Podobne zasady obowiązywały w kategorii plastycznej: nadesłane prace, inspirowane twórczością Norwida, wyłoniły grupę, która rysowała i malowała już w Krasnymstawie.
Laureatami w kategorii literackiej zostali: Barbara Bielak oraz Magdalena Sułek (I miejsca), Mateusz Żuk (II miejsce), Katarzyna Osypiuk (III miejsce), a w kategorii plastycznej: Dominika Kruk (I miejsce), Karolina Głusiec (II miejsce), Monika Romaniuk (III miejsce).W obydwu kategoriach przyznano po cztery wyróżnienia.
Barbara Bielak i Magdalena Sułek w tym roku zdają maturę. Dla B. Bielak, uczennicy II LO w Krasnymstawie, przystąpienie do tego konkursu było - jak stwierdziła - niejako obowiązkiem. - Twórczość Norwida jest dla mnie fenomenem - mówiła, dodając, że zwycięstwo, w które wciąż trudno jej uwierzyć, i indeks na polonistykę to spełnienie jej marzeń. Z lauru cieszyła się też M. Sułek z I LO w Puławach, dla której Norwid jest bardzo interesującym poetą, odczytywanym przez nią także przez pryzmat głębokiej wiary. D. Kruka z V LO w Mielcu zaintrygowały różnorodne możliwości plastycznych interpretacji poezji Norwida.
W dniu finału (23 kwietnia br.) odbyły się też warsztaty metodyczne i wykład prof. Aliny Kowalczykowej z Instytutu Badań Literackich PAN oraz przygotowany przez młodzież program słowno-muzyczny, przywołujący dzieło patrona szkoły i konkursu, z przypomnieniem myśli Jana Pawła II właśnie o Norwidzie.
Elżbieta Skrzypek

'Nasz Dziennik" 2005-04-27

Autor: ab