Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Filozofia na KUL na najwyższym poziomie

Treść

Polska Komisja Akredytacyjna, państwowy organ oceniający poziom kierunków studiów na wyższych uczelniach publicznych i niepublicznych, przyznała najwyższą w pięciostopniowej skali ocenę jakości kształcenia filozoficznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wypracowaną na uczelni metodykę z uprzywilejowaną pozycją filozofii uznała za "wzorcowy model kształcenia uniwersyteckiego".

Ocena wyróżniająca - bo taką otrzymał kierunek filozofia prowadzony na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - jest najwyższą i niezwykle rzadko stosowaną notą jakości kształcenia na polskich uczelniach. - To duża nobilitacja i ufam, że utwierdzi naszą pozycję w filozofii polskiej - powiedział "Naszemu Dziennikowi" ks. prof. Stanisław Janeczek, dziekan Wydziału Filozofii KUL. Uznanie ekspertów z komisji akredytacyjnej zyskał potencjał kadrowy Wydziału Filozoficznego i jego dobrze dostosowana do specyfiki kształcenia struktura. W jej ramach funkcjonują: Instytut Filozofii Teoretycznej, Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych oraz Instytut Kulturoznawstwa, a kształcenie prowadzone jest na takich kierunkach jak filozofia, kulturoznawstwo, przyrodoznawstwo i filozofia przyrody, retoryka stosowana, etyka i naukoznawstwo.

Komisja akredytacyjna z uznaniem przyjęła wysoką pozycję filozofii w działalności naukowo-dydaktycznej KUL. Zgodnie ze statutem uczelni na wszystkich kierunkach prowadzone są zajęcia z logiki, etyki i historii filozofii, czyli wszyscy studenci muszą przejść edukację filozoficzną. "Trzeba to uznać za wzorcowy model kształcenia uniwersyteckiego, podtrzymującego tradycję właściwego mu uniwersalizmu" - napisano w uchwale.
Podkreślono również niezwykle ożywioną współpracę filozofów KUL z zagranicznymi ośrodkami naukowymi zarówno na poziomie studenckich programów stypendialnych, jak też prestiżowych inicjatyw naukowych. Zwrócono uwagę na zainteresowanie środowiskiem filozoficznym KUL wśród zagranicznych naukowców wykładających na tej uczelni.
- Przy tej ocenie wzięto pod uwagę m.in. tradycję Filozoficznej Szkoły Lubelskiej i dokonania współczesne, jak choćby wydanie Powszechnej Encyklopedii Filozofii czy Encyklopedii Filozofii Polskiej, która ukazała się w tym roku - uważa ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik Katedry Metafizyki. - Jest to niewątpliwie również uznanie dla wiodącej na KUL filozofii klasycznej uprawianej w dialogu z różnymi prądami filozofii współczesnej.
Wydział Filozoficzny KUL nadał dotychczas 92 stopnie naukowe doktora habilitowanego i 483 doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii, wykształcił ok. 4000 magistrów.
"To znaczący wynik znajdujący odbicie w biografiach wielu filozofów pracujących na innych uniwersytetach i osobistości życia publicznego w Polsce" - czytamy w uchwale Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Warto zauważyć, że dyplom KUL jest dobrą wizytówką w staraniach o zatrudnienie i funkcje publiczne.

Adam Kruczek, Lublin

Nasz Dziennik Czwartek, 19 stycznia 2012, Nr 15 (4250)

Autor: au