Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Filmy oczyszczone z przemocy i rozwiązłości

Treść

Na życzenie szerokich rzesz Amerykanów coraz więcej filmów sprzedawanych lub wypożyczanych w USA na płytach DVD trafia do odbiorców po usunięciu z nich scen propagujących rozwiązłość lub przemoc. Oczyszczaniem filmów zajmują się prywatne firmy specjalizujące się w montażu filmowym.
Ze znanego i nagrodzonego Oscarem filmu Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan" usunięto m.in. najbardziej krwawe fragmenty początkowej sekwencji ukazującej masakrę żołnierzy amerykańskich, którzy lądują na plażach w Normandii w czasie inwazji w 1944 roku. W filmie "Titanic" wyeliminowano scenę z nagą bohaterką na statku graną przez Kate Winslet, zaś z w filmie "Traffic" Stevena Soderbergha sceny propagujące rozwiązłość seksualną. Usunięto też fragmenty z "Listy Schindlera" Spielberga pokazujące pozamałżeński romans tytułowego bohatera.
Przeciwko tej akcji zaprotestowali reżyserzy, twierdząc, że zniekształcają one "wymowę artystyczną" filmów i naruszają ich prawa autorskie. Reprezentujący ich związek, Directors Gild of America, skierował pozwy do sądów przeciw firmom montażowym zajmującym się usuwaniem scen. Jednak właściciele tych ostatnich argumentują, że po oczyszczeniu filmów ze scen propagujących przemoc i rozwiązłość obyczajową nie tracą one na efekcie artystycznym (nierzadko zyskują). Poza tym twierdzą oni, że nie tylko nie przekraczają praw autorskich, ale także działają z korzyścią dla Hollywood, ułatwiając dotarcie ze swoimi filmami do Amerykanów szanujących tradycję, dobre obyczaje i poczucie dobrego smaku artystycznego.
KWM, PAP

"Nasz Dziennik" 2005-04-20

Autor: ab