Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Filmowa pielgrzymka Jana Pawła II

Treść

Niezwykły i unikatowy dokument pt. "Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny" zrealizowany przez Andrzeja Solkę, długoletniego współpracownika polskiego Papieża, został zaprezentowany w Krakowie w czasie drugiego już spotkania filmowego z cyklu "Krakowska Jesień 2009". Pokaz zorganizowany przez Instytut Królowej Jadwigi umożliwił widzom nie tylko odbycie sentymentalnej podróży w czasie, ale też nowe spojrzenie na przełomowe wydarzenia roku 1979.

Projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Solki - osoby związanej z Karolem Wojtyłą od czasów działalności w Teatrze Rapsodycznym, poprzedzona została interesującym wykładem wprowadzającym, który wygłosił ksiądz dr Henryk Majkrzak SCJ. Prelegent w szkicowej syntezie pontyfikatu Jana Pawła II podkreślił wielki wkład Ojca Świętego w dzieło odnowy "oblicza ziemi" na przełomie XX i XXI wieku. Zwrócił uwagę na jego ogromne zasługi dla całej wspólnoty Kościoła katolickiego, który umiejętnie wprowadził w III Tysiąclecie. - Był to Papież głębokiej modlitwy i kontemplacji, a przy tym człowiek wielkiego dynamizmu, umiejący przyciągnąć do siebie i do Kościoła rzesze ludzi. Można bez przesady powiedzieć, że cały świat dzięki niemu zwrócił uwagę na Kościół katolicki, a on sam stał się najbardziej znaną postacią, nawet w najdalszych zakątkach świata - mówił ks. Majkrzak, zaznaczając, że kluczem do zrozumienia jego pontyfikatu są słowa: miłosierdzie i godność człowieka i chrześcijanina. Film traktujący o pierwszej pielgrzymce Ojca Świętego do Ojczyzny, a zawierający nieprezentowane dotąd przez polskie media obrazy i zdjęcia, bazuje na oryginalnych materiałach. Reżyser przy omawianiu historii poszczególnych miejsc, które odwiedził Jan Paweł II, wykorzystał w stosownym zakresie filmy archiwalne z Auschwitz czy sceny prezentujące wrzesień 1939 lub Powstanie Warszawskie; posłużył się także wizerunkami władców komunistycznych z okresu powojennego.
Dokument pozwolił widzom nie tylko na nostalgiczną podróż, ale i na powtórne przeżycie dni, które dla całej Polski okazały się niezwykle doniosłe w skutkach. Pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1979 była bowiem czasem, kiedy to po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci Polacy przestali czuć, że są opuszczeni i pozostawieni na pastwę wyniszczających praktyk sowieckiego imperium zła.
Charakterystyczne dla filmu jest opatrzenie wszystkich miejsc (takich jak: Warszawa, Kraków, Gniezno, Częstochowa, Wadowice, Podhale i - poniekąd na zasadzie przeciwieństwa także Auschwitz - jako całkowite zaprzeczenie naszej kultury i najwymowniejszy bodaj symbol cywilizacji śmierci), które odwiedził Papież, pogłębioną refleksją historyczną, z wybitnym nawiązaniem do chrześcijańskiego wręcz charakteru naszej państwowości. Pielgrzymka - również dzięki pięknej patriotyczno-religijnej narracji - ukazana została realistycznie, zupełnie inaczej, niż pokazywała to telewizja komunistyczna. W filmie zobaczyć można tłumy ludzi uczestniczących w spotkaniach z Papieżem-Rodakiem, ich entuzjazm i nadzieję.
Marek Żelazny, Kraków
"Nasz Dziennik" 2009-10-07

Autor: wa