Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Film o proroku nadziei i pokoju

Treść

30 marca br. w watykańskiej Auli Pawła VI odbyła się światowa premiera drugiej części filmu o Ojcu Świętym Janie Pawle II, zatytułowanej "Karol, papież, który pozostał człowiekiem". Dzieło wyreżyserował Giacomo Battiato, a w roli głównej wystąpił Piotr Adamczyk.
Film jest kontynuacją cieszącego się na całym świecie dużym zainteresowaniem dzieła: "Karol, człowiek, który został papieżem". Wiele miejsca poświęcono w nim codziennemu życiu naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie. Nie zabrakło też przedstawienia ważnych wydarzeń w Polsce, tj. narodzin "Solidarności", śmierci Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, wprowadzenia stanu wojennego czy zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki. Zaprezentowane zostały tylko niektóre pielgrzymki Jana Pawła II, m.in. do Meksyku, Salwadoru i Nikaragui, Indii czy Paryża, gdzie spotkał się On z młodzieżą. Odtwórca głównej roli, Piotr Adamczyk, mówi o samym filmie: "Tytuł 'Karol, papież, który pozostał człowiekiem' sugeruje właśnie perspektywę, z której opowiedziany jest ten film: od ludzkiej strony Karola Wojtyły i Ojca Świętego i Jego bliskości z ludźmi, Jego przekonania o tym, że prawdziwa świętość też jest zwykła, codzienna, ludzka, że święci są wśród nas po prostu i świętym można zostać". Film kończy zdjęcie uśmiechniętego Ojca Świętego na tle ośnieżonych górskich szczytów.
Papież Benedykt XVI, który wraz z kilkoma tysiącami osób w Auli Pawła VI oglądał film o Janie Pawle II, po skończeniu projekcji podzielił się ze zgromadzonymi swoimi refleksjami. W swoim przemówieniu stwierdził m.in.: "Ta druga część filmu telewizyjnego kończy opowieść o ziemskich dziejach umiłowanego Papieża. Usłyszeliśmy ponownie apel, którym rozpoczął On swój pontyfikat i który w ciągu tych lat rozbrzmiewał wielokrotnie: 'Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Nie lękajcie się!'. Kolejne obrazy ukazały nam Papieża pogrążonego w kontakcie z Bogiem i właśnie dlatego zawsze wyczulonego na oczekiwania ludzi. (...) Z całości wyłania się postać niezmordowanego proroka nadziei i pokoju, który przemierzył ścieżki globu, aby przekazać wszystkim Ewangelię".
Nie wiadomo jeszcze, kiedy film będzie można oglądać w Polsce.
Piotr Czartoryski-Sziler

"Nasz Dziennik" 2006-04-03

Autor: ab