Film o niezwykłym człowieku
Treść
"Nie odbieraj nadziei bliźniemu swemu" - to tytuł filmu autorstwa Aliny Czerniakowskiej o niezwykłym człowieku, który całe swoje życie poświęcił nauce, pracy i wierze - profesorze Janie Nowackim. O tej postaci pisaliśmy w "Naszym Dzienniku" wielokrotnie. Teraz tego niezwykłego człowieka będzie można usłyszeć i zobaczyć w TV TRWAM dzięki utrwalonym nagraniom archiwalnym, będzie można przypomnieć sobie, jak wielkie dzieło pozostawił.
Profesor Jan Nowacki (1903-2002) to patriota, chemik, autor kilkudziesięciu patentów, twórca preparatu wspomagającego leczenie nowotworów "Novit", nagrodzony za tę działalność przez Ojca Świętego Jana Pawła II orderem "Benemerenti". Poświęcił się nauce i ludziom chorym. Uważał, że najważniejsze w życiu człowieka i narodu są dwie rzeczy: modlitwa i praca. "Modlitwa toruje drogę do wieczności, zaś praca powinna służyć bliźniemu" - często powtarzał.
Autorka filmu "Nie odbieraj nadziei bliźniemu swemu" Alina Czerniakowska spotkała profesora, gdy jego życie dobiegało już kresu (zmarł w wieku 99 lat). Postanowiła utrwalić na taśmie tego niezwykłego człowieka, bo - jak tłumaczy - stara się nagrywać ludzi, którzy są świadkami dawnej Polski i coś udało im się w życiu osiągnąć, są ludźmi, z których jako Polka jest dumna. - Szukam historii budujących Polskę, także od strony ekonomicznej, naukowej. I to był dobry przykład - mówi Czerniakowska. Film o Janie Nowackim powstawał w latach 2002-2005, ale zawiera również wcześniejsze nagrania. Opowiada o życiu i dziele profesora, o pomocy bliźnim. Ukazuje jego duże przywiązanie do ziemi ojczystej, rodzinnych stron, głęboko zakorzenionej religijności wyniesionej z domu. Można zobaczyć i usłyszeć profesora opowiadającego o swojej rodzinie, m.in. o matce, która zaszczepiła w nim wiarę i ciągłym przykładem dawała wyraz swojemu oddaniu Bogu, i o ukochanej żonie - Zofii, która wspierała go, otaczała troską i opieką. Urodziła mu i wychowała czworo dzieci. Film pokazuje również jego dzieło - gabinet, jaki założył, aby wspomagać w leczeniu chorych na nowotwory. Obecnie prowadzi go wnuk profesora - Paweł Zarzycki. Od początku tego roku, oprócz warszawskiego gabinetu przy ul. Nowoursynowskiej działają też kolejne: w Pruszczu Gdańskim, w Krakowie oraz przy Sanktuarium Matki Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Film można obejrzeć już w środę (13 lipca br.) w TV TRWAM, początek ok. godz. 18.10.
Anna Zalech
"Nasz Dziennik" 2005-07-11
Autor: ab