Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Festyn kultury antycznej

Treść

II Festyn Kultury Antycznej "Hellas et Roma", zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej "Hellas et Roma", przyciągnął na dziedziniec zamkowy w Sandomierzu w ciągu ostatnich 2 dni wielu widzów, zwłaszcza uczniów różnych szkół i miłośników historii starożytności klasycznej.
Festyn jest jedyną w Polsce imprezą edukacyjną promującą historię i archeologię eksperymentalną, która w całości jest poświęcona antykowi grecko-rzymskiemu. Patronat merytoryczny nad imprezą przejął Zakład Historii Starożytnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Zakład Historii Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu.
Na dziedzińcu sandomierskiego zamku organizatorzy stworzyli rodzaj antycznej wioski, a w niej stanowiska prezentujące najnowsze wyniki prac studentów oraz pracowników naukowych wymienionych uczelni. Na stanowisku historyka starożytności klasycznej dr Dariusz Słapek opowiadał o najważniejszych źródłach dotyczących historii greckiej i rzymskiej oraz prezentował trzy rodzaje źródeł pisanych: książki spisane na pergaminie, papirusie i inskrypcje ryte w kamieniu. Pracę archeologów objaśniał Waldemar Urbaniak z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Wyroby kaletnicze: elementy zbroi, skórzane sandały, buty legionowe, buty z trzciny, piłki odtworzył własnoręcznie i zajmująco opowiadał o tej pracy doktorant Wojciech Bejda. Mistrz brązownictwa Michał Majcher objaśniał, jak rekonstruuje ozdoby stroju wyszukiwane przez archeologów - metalowe sprzączki, zawieszki, zapinki. Można było dowiedzieć się o tajnikach zawodu kowala, mincerza, garncarza, obejrzeć sztukę zdobienia waz greckich i rzymskich wykonanych przez dr Elżbietę Woźniak, posmakować potraw przyrządzonych według receptur antycznych. O środkach pielęgnacji ciała i aromatoterapii mówiła Anna Baruk. Gry i zabawy antyczne prezentował Piotr Sudoł. Wielkie zainteresowanie wzbudzali panowie, którzy wcielili się w wojowników z epoki homeryckiej, hoplitę (Dawid Sadowy), legionistów rzymskich, żołnierza bizantyjskiego i Wandalów (Jacek Jeremiasz i Tomasz Baran). Opowiadali oni o sposobach walki i zwyczajach żołnierskich. Atrakcją dla wszystkich była lektyka, również zrekonstruowana przez studentów UMCS.
Festyn miał formę warsztatów - widzowie mogli brać czynny udział w pracach na stanowiskach, w konkursach na temat historii starożytnej - była to więc świetna lekcja historii, a zarazem dobra zabawa.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 21-09-2004

Autor: Ku8a