Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Festiwal Śpiewu Patriotycznego

Treść

"Bogurodzica", "Przybyli ułani pod okienko", "Marsz, marsz, Polonia" i inne pieśni ku chwale naszej Ojczyzny można było usłyszeć w sobotę na VII Dziecięcym Festiwalu Śpiewu Patriotycznego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Swoje talenty wokalne prezentowały dzieci i młodzież w wieku od 8 do 17 lat. Z powodu żałoby narodowej organizatorzy zadecydowali, iż nie będzie tym razem uroczystego wręczenia nagród.
Już po raz siódmy Festiwal Śpiewu Patriotycznego zgromadził uzdolnione dzieci i młodzież z całej Polski. Pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy jest ks. Piotr Szepietowski, dyrektor Fundacji Effatha w Warszawie. - Śpiew patriotyczny wyniosłem przede wszystkim z domu, gdyż tam ta tradycja była pielęgnowana. Śpiewaliśmy pieśni legionowe, partyzanckie, żołnierskie, wojskowe, harcerskie, biesiadne - powiedział nam ks. Szepietowski. Celem festiwalu, a także Fundacji Effatha jest działanie służące rozwojowi dzieci i młodzieży, szczególnie ze środowisk ubogich, właśnie poprzez śpiewanie pieśni, a także poprzez bycie razem w grupie. - Kocham śpiew i chcę tym śpiewem zarażać dzieci. Ktoś powiedział: "Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serca ludzie mają". Śpiew otwiera człowieka, szczególnie młodego, rozwija, łączy, otwiera go na Boga i bliźniego - zwłaszcza ten śpiew o Ojczyźnie - zaznaczył dyrektor koncertu. Jego zdaniem, w dzisiejszych czasach większość dzieci i młodzieży "mało śpiewa, szczególnie pieśni patriotycznych, zazwyczaj słuchają muzyki". - Ja chcę pokazać, że są młodzi, a także nauczyciele, którzy występują, śpiewają i uczą pieśni ku chwale naszej Ojczyzny - dodał.
W tegorocznym festiwalu udział wzięli zarówno soliści, jak i dziecięco-młodzieżowe zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne działające w szkołach, placówkach kultury czy parafiach z całej Polski. Można było usłyszeć przepiękne pieśni patriotyczne, takie jak "Bogurodzica", "Pierwsza brygada", "Rozmaryn". Z powodu trwającej żałoby narodowej organizatorzy konkursu zadecydowali, że nie będzie uroczystego wręczenia nagród. Jednak wyróżnieni uczestnicy zostali poinformowani o swoim zwycięstwie, a upominki odebrali po koncercie. Pierwsze miejsce zdobyła Klaudia Onyszkowa z Warki z piosenką "Pąki białych róż", a Grand Prix - Katarzyna Ambroży, również z Warki, z piosenkami "Polskie kwiaty" oraz "Deszcz, jesienny deszcz". Festiwal zakończył się występem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Impreza sfinansowana została ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm jutra". Patronat medialny nad festiwalem objęła redakcja "Naszego Dziennika".
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2006-11-27

Autor: wa