Festiwal moniuszkowski
Treść
W poniedziałek zakończył się trzeci etap V Festiwalu Moniuszkowskiego Podlasia. Koncerty odbywały się głównie w Białymstoku. Podczas trwania festiwalu miłośnicy talentu genialnego polskiego kompozytora mogli zapoznać się jego wybitną twórczością. Głównym organizatorem imprezy jest Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki.
Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki istnieje już od 16 lat. W tym czasie jego członkowie organizowali różne koncerty muzyczne. Najpierw były to koncerty pieśni religijno-patriotycznej, w latach komunizmu zwanej "pieśnią zakazaną". W miarę upływu lat, głównie ze względu na obranego patrona Towarzystwa, coraz większą część prezentowanego repertuaru stanowiły utwory Stanisława Moniuszki. W roku 2000 postanowiono corocznie organizować Festiwale Moniuszkowskie Podlasia. W tym roku odbyła się już piąta edycja tego festiwalu.
Organizowanie festiwalu właśnie w Białymstoku ma swoje historyczne uzasadnienie, bowiem korzenie rodu Moniuszków znajdują się właśnie na Białostocczyźnie. Pierwsze archiwalne wzmianki o rodzie Moniuszków pochodzą z XVI wieku. Najstarszym dokumentem rodowym jest przywilej wydany przez króla Zygmunta Starego w Wilnie. W przywileju tym Piotrowi Moniuszce zostały nadane w posiadanie miejscowości: Wielkie Moniuszki, Klewianka i Smugorówka - które należały wówczas do parafii goniądzkiej (Goniądz leży około 50 kilometrów na północ od Białegostoku).
Charakterystycznym rysem Festiwali Moniuszkowskich Podlasia jest prezentacja mało znanej, religijnej twórczości mistrza. - Wszyscy doskonale znamy świeckie pieśni Stanisława Moniuszki, zebrane w "Śpiewniku domowym". Jednak bardzo dużą część twórczości kompozytora, który był człowiekiem wielkiej wiary, stanowią utwory religijne - od małej formy, jaką jest pieśń, do siedmiu monumentalnych mszy. Chcemy o tym przypomnieć - mówi prezes Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki Halina Dębkowska. W tym roku na zakończenie festiwalu, w poniedziałek, Chór Akademii Medycznej w Białymstoku - przygotowany przez Bożennę Bielecką i Annę Moniszko - wykonał we wnętrzu stuletniej neogotyckiej katedry przepiękną "Mszę Des-dur".
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2005-06-16
Autor: ab