Festiwal folkloru góralskiego
Treść
Jutro punktualnie w południe Mistrzostwami Podhala w powożeniu na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem rozpocznie się XXXVII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Podczas imprezy, która potrwa do 27 sierpnia, odbędzie się szereg wydarzeń artystycznych. Obok koncertów zaplanowano także wystawy, kiermasze sztuki ludowej, uliczne korowody oraz wyprawy w Tatry.
Przesłuchania konkursowe i większość imprez odbędzie się w namiocie festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej. Swoje obyczaje, muzykę, taniec, śpiew i stroje zaprezentują zespoły z Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Łotwy, Macedonii, Serbii i Czarnogóry, Słowacji, Rosji, Rumunii, Turcji, Tybetu, Ukrainy, Kanady oraz z Papui Zachodniej, Węgier i Indii. Występy podzielono na trzy kategorie. W pierwszej, tradycyjnej, zaprezentowany zostanie folklor jednej miejscowości w jednym okresie historycznym. W drugiej - folklor w formie artystycznie opracowanej, a w trzeciej - stylizowanej - dowolny program związany z folklorem górskim. Głównymi nagrodami, które mogą zdobyć uczestnicy festiwalu, są: Złota, Srebrna i Brązowa Ciupaga, natomiast zwycięzcy konkursu Kapel Śpiewaków i Instrumentów Ludowych otrzymają Złote Bzykadło.
Piątkowy program, obok zawodów w powożeniu, obejmuje paradę dorożek ulicami Zakopanego (godz. 15.00), obchody 100-lecia zakopiańskich willi "Stara Polana" i "Pyszna" (godz. 16.00) oraz koncert zespołu "Druzina" ze Słowacji (godz. 18.30) i koncert galowy Andrzeja Brandstattera (godz. 20.00). Szczegółowe informacje o programie i samym festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.zakopane.pl/festiwal_2005
Historia festiwalu, jak podają organizatorzy, sięga 1935 roku, kiedy to odbył się pierwszy zjazd pod nazwą Święto Gór poświęcony prezentacji sztuki ludowej mieszkańców polskich Karpat. Po wojnie festiwal nazwano Jesienią Tatrzańską. Od 1968 roku festiwal stał się imprezą międzynarodową, nakierowaną na prezentację tradycji mieszkańców gór całego świata.
Festiwal co roku przyciąga szeroką rzeszę publiczności, zarówno tę na stałe zamieszkującą zimową stolicę Polski, jak i przybywającą tu w celach turystycznych.
PM
"Nasz Dziennik" 2005-08-18
Autor: ab