Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Fatima programowo

Treść

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca jako konkretny sposób formacji do pokuty i nawrócenia zostało wpisane w program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2014/2015. – To powrót do źródła, swoistego rodzaju rewolucja – ocenia ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem na Krzeptówkach.

Pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” w pierwszą niedzielę Adwentu tradycyjnie rozpoczniemy nowy rok duszpasterski. Jednak to, co znalazło się w jego programie przez wiele lat, pozostawało na marginesie polskiej duchowości. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Krzysztof Czapla podkreśla ogromną rolę, jaką w poznawaniu orędzia fatimskiego może spełnić obecny program duszpasterski Kościoła poprzez konkretne przełożenie praktyczne.

– Jest to ogromny przełom, po blisko 70 latach księża biskupi w Polsce wskazują na Fatimę poprzez nabożeństwo wynagradzające w pierwsze soboty. Po raz pierwszy od 1946 roku Kościół jednoznacznie w treść roku duszpasterskiego wpisuje i przypomina sens Fatimy oraz poświęcenie się Polski Niepokalanemu Sercu Maryi – podkreśla ks. Czapla.

Wśród wskazań na dziś jest m.in. przypominanie o poświęceniu Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi dokonanym przez Episkopat Polski na Jasnej Górze 8 września w 1946 roku. Do tego aktu przygotowywał cały proces duszpasterski, który ożywiał w Narodzie świadomość, że jest to odpowiedź na prośbę Maryi skierowaną do świata w Fatimie. Matka Boża wskazała drogę ratunku poprzez poświęcenie się Jej Niepokalanemu Sercu i wynagradzanie za grzechy w pięć pierwszych sobót miesiąca.

– Droga do aktu poświęcenia poprzedzona była pracą w parafiach, rekolekcjami wielkopostnymi. Po głębokim duchowym przygotowaniu Polska stanęła na Jasnej Górze. Akt dokonany miał być uzupełniony czynem, przez pobożne uczynki, dobrowolne umartwienia przyjęte w duchu miłości do Maryi – przypomina ks. Krzysztof Czapla. Dzieci na katechezie po Pierwszej Komunii Świętej otrzymywały dyplomiki pierwszych sobót miesiąca. Rekolekcje biskupów po akcie poświęcenia, do lat 90., odbywały się w takim terminie, by ich zakończenie przypadało właśnie 8 września.

W materiałach wydanych przez KEP na rok duszpasterski, który przed nami, znalazły się bardzo obszerne informacje dotyczące Nowenny Fatimskiej, gotowe konspekty nabożeństw na pięć kolejnych pierwszych sobót miesiąca. Został także opracowany przez ks. Mariana Kowalczyka SAC z Warszawy dodatek dotyczący nabożeństw maryjnych. Materiały trafią do wszystkich polskich parafii.

Cennymi wskazówkami dla duszpasterzy i wiernych w odnawianiu oraz pogłębianiu pobożności fatimskiej może służyć „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, w którym znajdują się zasady i wskazania Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zostało ono wydane w Rzymie w 2001 roku i zawiera wykładnię Kościoła o poprawnym kulcie Niepokalanego Serca Maryi.

Odniesienia do Fatimy znalazły się już w czteroletnim programie duszpasterskim dla Kościoła w Polsce na lata 2013-2017, który realizowany jest obecnie pod hasłem: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Został on opracowany przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, na której czele stoi ks. abp Stanisław Gądecki, obecny przewodniczący KEP.

Przywołanie treści i obietnic związanych z aktem poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi nabiera szczególnego znaczenia także w kontekście zbliżających się rocznic. W 2016 roku przypada 70. rocznica aktu poświęcenia i 1050. rocznica chrztu Polski.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 29 października 2014

Autor: mj