Przejdź do treści
Przejdź do stopki

F-16 gotowe dla Polski

Treść

Wolność musi być bezpieczna, wolności trzeba bronić; aby to robić, trzeba współpracować realnie – powiedział w piątek premier Jarosław Kaczyński w teksańskiej bazie wojskowej Fort Worth, gdzie odbyła się uroczysta prezentacja możliwości samolotów F-16, które niebawem trafią do Polski.

Szef polskiego rządu powiedział, że samoloty te przyczynią się do wzmocnienia polskich sił zbrojnych. – Ten samolot jest nie tylko nowoczesny, ale też piękny – powiedział Kaczyński podczas uroczystości. – To, co teraz robimy, jest nie tylko ważne, ale wypełnia pewne działanie, które ma charakter moralny - obronę wolności. Dzisiejszy dzień jest dniem sukcesu – dodał premier.

J. Kaczyński podziękował za ten sukces obecnym na uroczystości byłym ministrom obrony: Jerzemu Szmajdzińskiemu i Bronisławowi Komorowskiemu. Podziękowania skierował też do obecnego szefa MON Radosława Sikorskiego i do przedstawicieli strony amerykańskiej.

Pierwsze dwie maszyny F-16 przylecą do kraju 8 listopada, kolejna para – dzień później. Następne cztery sztuki mają zostać dostarczone w grudniu, a ostatnie z 48 maszyn w 2008 roku. Pełną zdolność operacyjną wszystkich zakupionych przez Polskę samolotów przewiduje się na rok 2012.

Rząd wybrał F-16 pod koniec grudnia 2002 r. spośród trzech oferowanych samolotów. Wartość oferty wynosi ok. 3,8 mld dolarów, z kosztami kredytu szacowano ją na ponad 4,5 mld dolarów brutto. Amerykanie w zamian za zakup u nich systemu F-16 zobowiązali się do złożenia w Polsce zamówień i transferu technologii. Tegoroczne zobowiązania offsetowe wynoszą 3 mld dolarów.

Polska otrzyma model F-16 C/D Block 52 Advanced – będzie to najnowocześniejsza wersja spośród F-16 eksploatowanych w państwach NATO.

Transakcja obejmuje 36 samolotów F-16 C w wersji jednomiejscowej i 12 dwumiejscowych F-16 D; sprzęt do ich obsługi, uzbrojenie, części zamienne, szkolenie personelu latającego i naziemnego. Wersja dwumiejscowa może służyć do szkolenia lub do szczególnie skomplikowanych misji.

W szkoleniach w USA weźmie udział łącznie 49 pilotów (siedmiu spośród nich uzyska uprawnienia instruktorskie) i 183 specjalistów obsługi naziemnej (53 z nich zostanie instruktorami). Szkolenie pilotów w Stanach – pierwsi trzej oficerowie ukończyli kursy w czerwcu – obejmuje kursy językowe, loty na treningowym T-38 i na F-16. Specjaliści zabezpieczenia logistycznego przejdą kursy językowe i techniczne połączone z praktyką.

Polska jest 23. państwem eksploatującym F-16. Wybrana przez nas wersja F-16 jest przystosowana do misji myśliwskich, atakowania celów naziemnych i do rozpoznania.
(PAP, TVP)
aso, pszl

"TVP" 2006-09-15

Autor: wa