Ewidencja nieobecności kierowców - jak ją prowadzić?
Treść
Grupa zawodowa kierowców została objęta odrębnymi regulacjami prawnymi, które wskazują na prawa pracownika oraz obowiązki pracodawcy. Wśród nich można znaleźć prowadzenie ewidencji nieobecności kierowców. Jednak tutaj pojawia się pytanie, jak ją prowadzić oraz kogo obowiązuje?
Ewidencja nieobecności kierowców a czas pracy
Na początku warto zaznaczyć, że ewidencja nieobecności kierowców różni się od dokumentacji dotyczącej jego czasu pracy. Rozporządzenie (WE) 561/2006 określa zasady dotyczące wymiaru godzin, podczas których pracownik wykonuje swoje obowiązki, a także formy dokumentowania. W efekcie dowiadujemy się, że ewidencja czasu pracy powinna być prowadzona w jednej z następujących postaci: zapisy na wykresówkach, karta kierowcy oraz tachograf cyfrowy (pliki/wydruki), inne dokumenty potwierdzające lub opracowania stworzone na podstawie wymienionych form.
Jak wygląda to w przypadku ewidencji nieobecności kierowców? W tym przypadku należy zwrócić uwagę na ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców. Art. 25. mówi o obowiązku prowadzenia indywidualnych kart nieobecności pracownika zarówno w przypadku pracodawców z obowiązkiem ewidencji czasu pracy, jak i pracowników z zadaniowym czasem pracy, otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub porę nocną, nieewidencjonujących godzin pracy.
Jak prowadzić ewidencję nieobecności kierowców?
Wspomniana wyżej ustawa o czasie pracy kierowców nie wskazuje na konkretną formę prowadzenia ewidencji nieobecności kierowców. Informuje za to, że w dokumencie powinny się znaleźć takie informacje jak: rodzaj i wymiar absencji. W przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą zapisy z tachografów lub kart pracownika, zawarte w nich informacje mogą być podstawą do stworzenia indywidualnej karty nieobecności pracownika. Pracodawca powinien wyraźnie zaznaczyć powody absencji, na przykład skrótami: UW – urlop wypoczynkowy, CH – zwolnienie chorobowe, UB – urlop bezpłatny, UM – urlop macierzyński. Ewidencja może mieć formę listy obecności uzupełnianej przez każdego pracownika indywidualnie każdego miesiąca.
Do kogo należy obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy?
Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy należy do przedsiębiorców zatrudniających kierowców do prowadzenia pojazdów o dozwolonej całkowitej masie powyżej 3,5 tony. Jednak europosłowie pracują nad zmianami, które nałożą taki obowiązek również w transporcie lekkim. Jak widać, nie każdy przewoźnik jest zobowiązany do zakupu oraz zamontowania tachografu cyfrowego w samochodach swoich pracowników. Jednak jeśli taki obowiązek się pojawia, wówczas należy postępować zgodnie z przepisami. W innym przypadku przedsiębiorca naraża się na dodatkowe kary pieniężne.
Nic więc dziwnego, że niektórzy pracodawcy decydują się na zlecenie tego zadania specjalistycznym firmom. Bez względu na to, czy przedsiębiorca samodzielnie dopełnia formalności, każdy powinien znać najważniejsze informacje na ten temat. Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowcy? Sprawdź artykuł: Ewidencja czasu pracy kierowcy zawodowego – poradnik nie tylko dla przedsiębiorców.
Autor: Silesian