Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ewangelizujmy cyfrowy świat!

Treść

Do głoszenia Ewangelii i dawania świadectwa wyznawanej wierze w internecie wezwał po raz kolejny Ojciec Święty. Benedykt XVI w ogłoszonym wczoraj Orędziu na 45. Dzień Środków Społecznego Przekazu zaapelował o chrześcijański styl obecności w świecie cyfrowym, zwracając przede wszystkim uwagę na taki jego element jak otwarta, odpowiedzialna i szanująca innych komunikacja.
Orędzie Ojca Świętego pt. "Prawda, głoszenie Słowa i autentyzm życia w epoce cyfrowej" zostało tradycyjnie ogłoszone w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Charakterystyczne jest, że to już kolejne z rzędu papieskie przesłanie, które zwraca uwagę na potrzebę ewangelizacji cyfrowego kontynentu - jak Papież nazywa sieć internetową. Benedykt XVI zachęca chrześcijan, zwłaszcza młodych, do włączania się w społeczności internetowe, bo stały się one integralną częścią naszego życia. Jednocześnie wskazuje, że także na tej płaszczyźnie jesteśmy wezwani do głoszenia Chrystusa i bycia świadkami życia Jego Ewangelią.
W orędziu Ojciec Święty zwraca uwagę, że istnienie społeczności internetowych powoduje głęboką przemianę w dziedzinie komunikacji, która kieruje nurtem wielkich przemian kulturowych i społecznych, bo nie tylko pozwala na nowy sposób komunikacji, ale także na tworzenie w nowy sposób wspólnot. Jak podkreśla o. Waldemar Gonczaruk CSsR z Radia Maryja, internet jest doskonałym narzędziem ewangelizacji, jednoczenia ludzi, a także przybliżania im Boga. - Internet zawiera łączy kilka elementów: słowo, obraz, dźwięk. Stwarza kolejny areopag, na którym możemy wymieniać myśli, a przez to także dawać świadectwo wierze i Chrystusowi - podkreśla o. Waldemar, odpowiedzialny za stronę www.radiomaryja.pl. Przykładem takiego wykorzystania sieci jest chociażby prowadzone przez studentów z toruńskiej WSKSiM internetowe radio SIM (www.simradio.pl). Proponuje ono nie tylko serwisy informacyjne, ale także ciekawe komentarze, opinie, debaty i programy pogłębiające wiarę. Jest miejscem, gdzie spotykają się ludzie głównie młodzi, którzy w swoim życiu kierują się prawdą, dobrem i szacunkiem do drugiego człowieka. Dodatkową zaletą jest fakt, że w audycje mogą włączać się słuchacze - czy to za pomocą wiadomości SMS-owych, czy to poprzez komunikator GG.
Benedykt XVI w orędziu przypomina jednocześnie o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą internet. Podkreśla, że relacje internetowe nie mogą zastąpić relacji realnych, a głoszenie Ewangelii w internecie nie może zastąpić głoszenia Ewangelii w spotkaniu z drugim człowiekiem.
Ksiądz biskup Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, który prowadzi w internecie swój wideoblog, podkreśla, że trzeba skorzystać z szansy, jaką daje ta przestrzeń, która cieszy się dużym zainteresowaniem ludzi, szczególnie młodych, bo w niej dokonuje się dialog. - Często wypowiadają się w niej ludzie cierpiący, poranieni, poszukujący, ludzie, którzy kształtują swoją postawę. To właśnie w internecie możemy zobaczyć, czym żyje młody człowiek, jak postrzega Kościół, jak traktuje sprawy nadprzyrodzone - mówi hierarcha. Jak zwraca uwagę ks. bp Regmunt, internet to też szansa dla Kościoła, by mógł dotrzeć do tych, którzy nie chodzą do Kościoła, nie chcą uczęszczać na katechezę, nie chcą rozmawiać z osobami duchownymi czy nawet świeckimi katolikami. - Tutaj ogromne znaczenie ma świadectwo ludzi, którzy mówią, jak życie z Chrystusem wpływa na ich życie - zauważa ksiądz biskup. - Trzeba korzystać z tej formy komunikacji, nie bać się mówić pozytywnie o życiu opartym na Ewangelii - dodaje.
Portale społecznościowe
Warto zauważyć, że Ojciec Święty nie zwraca się wprost do dziennikarzy i ludzi mediów, ale wskazuje, że niejako nową przestrzenią komunikacji społecznej stały się portale społecznościowe, gdzie każdy może publikować wybrane przez siebie treści, dzielić się swoją wizją świata. "Wynika stąd, że istnieje chrześcijański styl obecności w świecie cyfrowym: przyjmuje on formę komunikacji szczerej i otwartej, odpowiedzialnej i szanującej innych" - podkreśla Papież. Jak dodaje, taka postawa wymaga także bycia autentycznym. "Przekazywanie Ewangelii poprzez nowe media oznacza nie tylko umieszczenie treści wyraźnie religijnych w różnych mediach, ale również konsekwentne świadczenie na własnym profilu internetowym oraz w sposobie komunikacji wyborów i osądów, które powinny być w pełni zgodne z Ewangelią, nawet jeśli wprost o niej nie mówią" - akcentuje Benedykt XVI. Ojciec Waldemar wyjaśnia, że chrześcijański styl obecności w świecie musi być oparty na prawdzie. - Internet nie może być kurtyną, która zasłania prawdę o sobie i o świecie - zwraca uwagę. - Ten chrześcijański styl obecności to także wykorzystanie internetu do budowania jedności modlitewnej, do budowania kultury słowa - to nas doprowadzi do tworzenia cywilizacji miłości - dodaje.
Profesor Krystyna Czuba, medioznawca z WSKSiM w Toruniu i UKSW w Warszawie, zwraca uwagę, że choć Ojciec Święty w swym orędziu wyraźnie mówi o internecie jako wspaniałym środku ewangelizacji i głoszenia prawdy, to jednak przestrzega też przed zagrożeniami. - Internetu nie trzeba się bać, mamy cieszyć się z postępu, mamy z niego korzystać, ale trzeba zachować pewną czujność, by ta forma komunikacji nie zastąpiła relacji międzyosobowych, nie zastępowała życia sakramentalnego, nie zastępowała książek - podkreśla.
Kościół w internecie
Stolica Apostolska także korzysta z możliwości dotarcia do wielu odbiorców, jaką daje internet. Od 15 lat prowadzi stronę internetową www.vatican.va, na którą codziennie wchodzi kilka milionów osób. Strony poświęcone sprawom Kościoła znajdują się również na portalach społecznościowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Prowadzą je osoby duchowne i świeckie, gromadząc wokół siebie liczne grono osób, które wymieniają się nie tylko informacjami, ale także intencjami modlitewnymi, modlą się za siebie nawzajem czy organizują spotkania już w świecie realnym, a nie tylko wirtualnym. W związku z publikacją orędzia wczoraj rano była celebrowana uroczysta Eucharystia w kościele Santa Maria in Traspontina. Wzięli w niej udział członkowie Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w poszczególnych krajach obchodzony jest w różnych terminach. W Polsce jest to zawsze trzecia niedziela września.
Maria Popielewicz
Nasz Dziennik 2011-01-25

Autor: jc