Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ewangelia rodziny

Treść

Wezwanie do intensywnych działań dla dobra rodzin, w szczególności tych, które przeżywają kryzys i rozpad, kierują polscy biskupi w liście na Niedzielę Świętej Rodziny. Do samych zaś rodzin apelują o udział w ewangelizacji poprzez świadectwo o miłości.

„Pamiętajmy, że obowiązek ewangelizacji spoczywa na każdym z nas zgodnie z własnym charyzmatem i powołaniem. Głosić Ewangelię rodziny to dawać radość i nadzieję, to przekazywać miłość, którą żyjemy w rodzinie, to być blisko tych, którzy najbardziej potrzebują naszej obecności, wyciągniętej ręki i dobrego słowa” – piszą polscy biskupi.

W Liście pasterskim Episkopatu „Głosić z radością Ewangelię o rodzinie” biskupi, odwołując się do październikowego III Nadzwyczajnego Synodu Biskupów, zwracają uwagę, że Ewangelia o rodzinie stanowi istotne przesłanie Kościoła. W kontekście nauczania ojców synodalnych, którzy podkreślili, że proces wychowania człowieka nie odbywa się samoistnie, polscy biskupi wskazują, iż podstawą funkcjonowania silnej rodziny jest dojrzała wiara małżonków. – Potrzeba świadectwa małżonków i całych rodzin, aby Ewangelia o rodzinie była przekazywana z radością i miłością wszystkim, zwłaszcza tym, których dotknął kryzys wiary, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej – czytamy w liście.

W sytuacji, kiedy wiele rodzin boryka się z problemami niewiary swoich dzieci, wzrasta liczba rozwodów i związków nieformalnych, biskupi zwracają uwagę, że z większym przekonaniem trzeba głosić Ewangelię o rodzinie. Wskazują na potrzebę świadomych i umiejących odczytywać znaki czasów rodziców, „aby nie zniszczyć niewinności dziecka, aby nie zakłócić jego naturalnego procesu dojrzewania i odkrywania siebie także na poziomie seksualnym”. W tym kontekście podkreślają wartość tworzenia rodzinnej atmosfery bliskości i wzajemnego zaufania. Przypominają równocześnie, że taka atmosfera rodzi się tylko wówczas, „kiedy rodzice silni łaską sakramentu małżeństwa, wsparci miłością, są darem dla siebie wzajemnie i dla dzieci”.

Episkopat Polski zwraca uwagę, że w dokumencie podsumowującym synod biskupów zauważono powiększającą się strefę samotności i wyobcowania, która często jest konsekwencją odrzucenia Boga oraz kruchych relacji w rodzinie. Jednocześnie wyrażają wdzięczność tym małżeństwom i rodzinom, które mimo doświadczanych trudności pogłębiają swoją wiarę i wychowują dzieci w wierze katolickiej. Biskupi wzywają je do dzielenia się z innymi przeżywaną wiarą. Jednocześnie wskazują, że wzajemna miłość małżonków jest najbardziej wymownym potwierdzeniem obecności Boga.

Episkopat zachęca do czerpania wzoru ze Świętej Rodziny, która uczy, że miłość nieodłącznie związana jest z odpowiedzialnością i troską o dobro drugiego. I za ojcami synodalnymi biskupi przypominają: „Kościół nigdy nie potępia człowieka, ale stanowczo piętnuje grzech, który stoi na przeszkodzie do szczęścia ludzkiego”.

W liście Episkopatu mocno wybrzmiał apel, by siłę duchową do przeciwstawiania się różnym prądom usiłującym zniszczyć rodzinę czerpać ze wspólnej modlitwy, podejmując jednocześnie bieżące wyzwania stojące przed rodzinami. Apelują, by do tych działań aktywnie włączali się rodzice, wspólnoty parafialne, ruchy katolickie i stowarzyszenia.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 13 grudnia 2014

Autor: mj