Eutrapelia - Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Treść
Pod hasłami "Bogu i Ojczyźnie" oraz "Różaniec modlitwą pokoju" 11 czerwca w MDK w Stalowej Woli odbyło się w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia" XII Forum Młodzieży "Ziemia Sandomierska". Organizatorami festiwalu byli: Katolicki Dom Kultury Chrześcijańskiej "Arka" w Racławicach, Zespół Pieśni i Tańca "Racławice", Wydział Duszpasterski Diecezji Sandomierskiej oraz Wydział Nauczania i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej.
Udział w festiwalu wzięła młodzież z 10 szkół średnich województwa świętokrzyskiego, 9 z podkarpackiego i 3 z lubelskiego wraz ze swoimi kuratorami oświaty, opiekunami duchownymi, artystycznymi i wychowawcami. Czerwcowe Forum poprzedziły przeglądy, na których młodzież w swoich środowiskach szkolnych przedstawiła efekty realizacji podjętych przez nią haseł festiwalowych. Były to ciekawe inscenizacje teatralne i widowiska baletowe o charakterze religijnym, patriotycznym, ludowym, a także formy literackie i wystawy plastyczne, w które zaangażowało się 5 tysięcy uczniów. W finale festiwalu udział wzięło około tysiąca uczniów, którzy zaprezentowali wybrane programy: scenę ustanowienia Eucharystii - ZS nr 2 w Opatowie, inscenizowaną pieśń "Janowska Pani" - LO nr 1 im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, "Misterium o Różańcu Świętym" - KLO im. Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, "Tryptyk rzymski" - LO im. KEN w Stalowej Woli, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku i LO im. St. Czarnieckiego w Nisku, "Polska i rozbiory" oraz "Modlitwa" - ZS nr 2 w Tarnobrzegu, "Święta Urszula Ledóchowska" - ZS Ponadgimnazjalnych w Klimontowie. Było też wiele radosnego śpiewu i porywających tańców oraz barwnych widowisk tanecznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice", jak: "Kołysanki", suita lubelska, polonez "Jeszcze Polska nie zginęła" i mazur ze "Strasznego dworu" Moniuszki.
- Nie ma gradacji miejsc, jeśli chodzi o ocenę prezentowanych programów. Ważne jest, w jaki sposób zaistniało w każdym z uczestników dobro wpływające na jego rozwój i doskonalenie się w wymiarze społecznym, duchowym, religijnym - podkreśla Ewa Sęk, dyrektor i założyciel "Arki" (1996 r.) - pierwszego wówczas w Polsce Katolickiego Domu Kultury, kierownik artystyczny ZPiT "Racławice" i główny organizator festiwalu. - Festiwal odbywa się już po raz piąty, zaangażowało się wiele szkół, wiele młodzieży. Okazuje się, że oczekuje ona na trudne wyzwania i naukę Ojca Świętego oraz że reaguje na papieskie wskazania: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali" i zachowuje się tak, że rzeczywiście jest nadzieją Kościoła i Polski - komentuje Ewa Sęk.
- Bądźcie tacy rozradowani zawsze, jakby ten festiwal święta chrześcijaństwa miał trwać przez cały rok, i ponieście tę radość i kulturę chrześcijańską innym - zwrócił się do uczestników festiwalu ks. bp Andrzej Dzięga, ordynariusz sandomierski, udzielając wszystkim błogosławieństwa.
Alicja Trześniowska, Stalowa Wola
Nasz Dziennik 16-06-2003
Autor: DW