Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Eutanazyjny Quebec

Treść

Zgromadzenie Narodowe kanadyjskiej prowincji Quebec zalegalizowało eutanazję.
Za przyjęciem ustawy pozwalającej lekarzom na uśmiercanie osób ciężko chorych i starszych opowiedziało się 94 lokalnych parlamentarzystów, a 22 było przeciw. Prawo legalizujące eutanazję, znane pod nazwą „Bill 52”, zostało zgłoszone przez działaczkę lokalnej partii separatystycznej Pauline Marois. Jego głównym założeniem ma być umożliwienie lekarzowi „wcześniejszego zakończenia życia pacjenta” ze względu na „nieuleczalną i poważną chorobę”. W ustawie wskazuje się, że medycy mogą uśmiercić pacjenta, jeśli znajduje się on w stanie ciągłego cierpienia psychicznego i fizycznego, a także w stanie pełnej świadomości prosi o zakończenie życia.
Kanadyjscy obrońcy życia podkreślają, że jest to decyzja tragiczna, a przy tym nie ma nic wspólnego z troską o pacjenta, jak to próbowano przedstawiać, forsując przepisy. – Jest to na pewno czarny dzień w historii naszego kraju – mówi Jim Hughes, przewodniczący Koalicji na rzecz Życia. – Fraza „asysta medyczna przy umieraniu” to nic innego jak wyszukane określenie na stwierdzenie, że jakiś człowiek zabija drugą osobę – wskazuje. Tymczasem lokalni działacze i ideolodzy z Partii Quebecois twierdzą, że nowa ustawa przysłuży się całemu krajowi. – Chciałam pogratulować nam jako parlamentarzystom. Quebec jest pięknym społeczeństwem, i dziś Quebec pokazał po raz kolejny, że jesteśmy rzeczywiście odmiennym społeczeństwem – media cytują Carole Porier z tego ugrupowania.
Komentatorzy zwracają uwagę, że nie jest wcale przesądzone, iż nowe przepisy wejdą w życie. Kanadyjska konstytucja zakazuje bowiem eutanazji, a prawa stanowe muszą być z nią zgodne. Także kodeks prawa karnego wyraźnie zabrania zarówno eutanazji, jak i wspomaganego samobójstwa. Jednakże obrońcy życia zwracają uwagę, iż odrzucenie przyjętych przez lokalnych deputowanych zapisów w świetle ustawy zasadniczej może być utrudnione, gdyż ich autorzy nie używają określeń: „eutanazja”, „samobójstwo”, ale właśnie „asysta medyczna przy umieraniu”.
Dotychczas na świecie eutanazję zalegalizowały Holandia, Belgia i Luksemburg.
Łukasz Sianożęcki
Nasz Dziennik, 7 czerwca 2014

Autor: mj