Eutanazja we śnie
Treść
Francuska komisja parlamentarna pod przewodnictwem deputowanego Jeana Leonettiego, autora obowiązującej ustawy o bioetyce, złożyła na ręce premiera Fran?oisa Fillona raport dotyczący modyfikacji tzw. prawa chorych i końca życia, podważanych przez zwolenników eutanazji. Jego ewentualna modyfikacja będzie wchodzić w całość planowanych zmian ustawy o bioetyce w 2009 roku. Leonetti opowiada się przeciw legalizacji eutanazji i tzw. asystowanemu samobójstwu. Opowiada się natomiast za tzw. całkowitym uśpieniem.
Członkowie komisji Leonettiego, przygotowując swój raport, odwiedzili Holandię i Belgę, gdzie eutanazja jest prawnie dozwolona. Byli też z wizytą w Szwajcarii, która zezwala na aktywną "pomoc" w samobójstwie. Zdaniem deputowanych, "przyjmowane kryteria, decydujące o prawie do śmierci są bardzo płynne", i począwszy od chwili stworzenia możliwości prawa do eutanazji, niemożliwe jest jego ograniczenie, przez co rozszerza się ono na szeroką skalę. Z kolei w Szwajcarii jedna trzecia osób domagających się tzw. pomocy w samobójstwie nie jest dotknięta groźnymi, nieuleczalnymi chorobami. Francuska komisja stwierdziła, że w Belgii eutanazji poddaje się chorych psychicznie. W Holandii wraz z rozwojem opieki paliatywnej nastąpił spadek przypadków eutanazji.
Komisja zajęła się też problemem tzw. końcowego uśmierzenia, rekomendując, by francuskie władze wydały dekret zezwalający na przerwanie procedury podtrzymywania życia. Chodzi o tzw. zmniejszenie ludzkiej świadomości, doprowadzając chorego do "całkowitego uśpienia". W opinii Gilles'a Antonowicza, adwokata Chantal Sébire, która dokonała eutanazji na sparaliżowanym synu, możliwość "końcowego uśmierzenia" to nic innego jak kontrolowana eutanazja.
Franciszek L. Ćwik
"Nasz Dziennik" 2008-12-06
Autor: wa