Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Europo, postaw na rodzinę

Treść

Respektowania wszystkich konwencji w zakresie poszanowania podstawowych praw człowieka i rodziny domagali się od rządów swoich państw uczestnicy międzynarodowego forum parlamentarzystów. Odbyło się ono w sobotę w ramach IV Światowego Kongresu Rodzin.
W forum uczestniczyli parlamentarzyści z zagranicy oraz nasi posłowie i senatorowie. Rozmawiali m.in. na temat rozwoju systemu placówek opieki nad dziećmi, urlopów wychowawczych, zwiększenia elastyczności w organizacji czasu pracy oraz o problemach demograficznych. - Spotkanie to było m.in. okazją do przedstawienia dobrych praktyk w zakresie polityki rodzinnej poszczególnych krajów. Skupiliśmy się na tym, co można zrobić, żeby promować, wspierać i tworzyć warunki do dobrego rozwoju i funkcjonowania rodziny - powiedział nam senator Antoni Szymański (PiS), przewodniczący senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. W rozmowie z nami senator podkreślił, że ogromne wrażenie wywarła na nim wypowiedź posłanki z Łotwy, która przedstawiła ich system rodzinny, począwszy od urzędu do spraw rodziny mającego charakter ministerstwa do spraw rodziny i dzieci, po niezwykle imponujący pakiet ustaw prorodzinnych. Zdaniem Szymańskiego, w tym zakresie polski rząd powinien brać przykład z Łotwy. - Nie musiałoby to jednak oznaczać powstania nowego ministerstwa - wyjaśnił nasz rozmówca. - Mnie zaimponowało nie tylko to, że istnieje taki urząd, ale wiele ustaw, które w ostatnim czasie na Łotwie zostały przyjęte - dodał. W jego ocenie, w Polsce konieczne jest wzmocnienie tematyki rodzinnej, być może również w formie mocniejszego resortu, który te sprawy będzie podejmował. Zapowiedział, że senacka komisja rodziny, patrząc na przykład Łotwy, będzie zastanawiała się nad tym, co można przetransponować na polski grunt.
Uczestnicy forum zastanawiali się wspólnie nad koniecznością podjęcia odpowiednich rozwiązań przeciwstawnych demograficznym zmianom na naszym kontynencie. - Europa stoi wobec dramatu, jakim jest pogarszająca się sytuacja demograficzna. To dla Unii Europejskiej największe wyzwanie na najbliższe lata - uważa Stephan Buffetaut (Francja), członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Jego zdaniem, w Unii Europejskiej potrzebny jest pakt wskazujący pewne kierunki rozwoju demograficznego i polityki prorodzinnej. Zaznaczył on, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie bezpośrednich zasiłków rodzinnych.
Magdalena M. Stawarska
"Nasz Dziennik" 2007-05-14

Autor: wa

Tagi: kongres rodzin