Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Europie potrzeba świadków wiary

Treść

Niezwykle wielkie zadanie postawił wczoraj Ojciec Święty tak Polsce, jak i całej Europie - jednoczenie narodów kontynentu w oparciu o wspólną wiarę, o chrześcijaństwo; aktywne budowanie "wspólnoty ducha" w oparciu o wartości, które pozwoliły przetrwać dziesięciolecia programowej ateizacji. - Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha - przypomniał Jan Paweł II. Papież podkreślił, że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy. Zwrócił uwagę, że wejście naszego kraju w struktury Unii Europejskiej powinno odbyć się "na równych prawach z innymi państwami".

Ojciec Święty spotkał się wczoraj na placu św. Piotra z Polakami, którzy przybyli do Rzymu w Pielgrzymce Narodowej z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża i kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej oraz św. Józefa Sebastiana Pelczara. W przemówieniu do rodaków podziękował za życzliwość, wyrzeczenia i modlitwy, jakie zanoszą oni w intencji Jana Pawła II i intencjach całego Kościoła. Przypomniał również liczne spotkania z Polakami, z których - jak podkreślił - najbardziej wpisały się w jego serce te na ojczystej ziemi. - Zawsze spotkania te były niezwykłym dzieleniem się świadectwem wiary, która wyrasta z wiary ojców i tworzy ten szczególny klimat życia i szeroko pojętej kultury, który stanowi o tożsamości Narodu - powiedział Ojciec Święty. Wspominając swe pielgrzymki - począwszy od tej z roku 1979, a kończąc na ubiegłorocznej - Jan Paweł II dał wyraz wielkiej miłości, jaką darzy Naród Polski, i troski o przyszłość Ojczyzny. Wobec zawsze istniejących zagrożeń, które mogą pojawić się w życiu poszczególnych osób i całego społeczeństwa wraz z wolnością pozbawioną norm moralnych, Papież zaapelował o wierność prawu Bożemu zawartemu w Dekalogu. - Nie przestaję się modlić, aby sumienie Polskiego Narodu było kształtowane w oparciu o Boże przykazania, i wierzę, że Kościół w Polsce będzie nieustannie stał na straży ładu moralnego - wyznał Jan Paweł II.
Wiele miejsca w przemówieniu Ojciec Święty poświęcił Europie. Odwołując się do swego przemówienia z 1997 r., wygłoszonego w Gnieźnie, przypomniał, że "najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów". W tym kontekście Jan Paweł II stwierdził, że Polska i kraje byłego Bloku Wschodniego mają do spełnienia ważną misję na Starym Kontynencie. - Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków - wskazywał. Jednocześnie Papież powiedział, że wie o wielu przeciwnikach integracji i docenia ich troskę o zachowanie kulturalnej i religijnej tożsamości naszego Narodu. Wyznał, że podziela też ich "niepokoje związane z gospodarczym układem sił, w którym Polska - po latach rabunkowej gospodarki minionego systemu - jawi się jako kraj o dużych możliwościach, ale też o niewielkich środkach". - Muszę jednak podkreślić raz jeszcze, że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty; z tej wspólnoty, która wprawdzie na różnych płaszczyznach przeżywa kryzysy, ale która stanowi jedną rodzinę narodów, opartą na wspólnej chrześcijańskiej tradycji - powiedział Ojciec Święty.
Sławomir Jagodziński
Nasz Dziennik 20-05-2003

Autor: DW