Europejski nakaz aresztowania za alimenty
Treść
Życie pisze różne scenariusze. Im szybciej uda nam się o jasność w sprawach o odpowiedzialność za czyny popełnione w przeszłości, tym spokojniej patrzeć możemy w przyszłość. Emigracja zarobkowa naszych rodaków sprawiła, że coraz więcej spraw sądowych toczy się na przestrzeni co najmniej dwóch krajów. Rozłąka z rodziną w Polsce, często doprowadza do rozpadu małżeństwa, a to z kolei ciągnie za sobą kolejne następstwa jak np. obowiązek spłacania alimentów.
Z różnych powodów obowiązek ten może okazać się za trudny do realizacji. Roszczenia ze strony osób uprawnionych do alimentów mogą przerodzić się spór sądowy, a ten we wniosek o aresztowanie uchylającego się do spłaty. Dochodzimy w końcu do sytuacji, w której oskarżony może zostać aresztowany także w kraju, w którym przebywa i deportowany do Polski. Na jakiej podstawie dochodzi do aresztowania poza granicami kraju i jak zawczasu sprawdzić czy nakaz aresztowania został wystawiony?
Europejski nakaz aresztowania
Osoby, które przebywają na terytorium innego kraju, ale są podejrzane lub oskarżone o popełnienie przestępstwa przez polski sąd muszą liczyć się z faktem, że ten będzie chciał doprowadzić je na sale sądową. W tym celu wydawany jest w niosek o aresztowanie, w kraju, w którym aktualnie przebywa oskarżony. Wniosek ten jest de facto się europejskim nakazem aresztowania. Dokument ten nakłada na zagraniczne organy ścigania obowiązek poszukiwania i zatrzymania osoby objętej europejskim nakazem aresztowania.
Kogo szuka się europejskim nakazem aresztowania?
Zasadniczo europejski nakaz aresztowania wydany może zostać wobec każdego kto został skazany w sprawie karnej na co najmniej 4 miesiące pozbawienia wolności, a także wobec osoby, której czyn podlega karze pozbawienia wolności większej niż rok. Daje to bardzo szerokie spektrum wykroczeń, wobec których polskie organy ścigania mogą wydać wniosek o poszukiwanie poza granicami kraju.
Jak długo można być ściganym?
Pamiętać przy tym musimy, że najkrótszy okres przedawnienia kary to 10 lat. Rodzi to zatem sytuacje, w której aresztowanie następuje po latach od popełnionego wykroczenia, często wobec osób, które nieświadome ciążących na nich zaszłości z tytułu obowiązków alimentacyjnych, ułożyły sobie życie na nowo.
Czy można sprawdzić informacje o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania?
Nie ma czegoś takiego jak lista objętych europejskim nakazem aresztowania. Polica zwykle publikuje w sieci informacje o ściganych, ale te dotyczą raczej poszukiwanych za popełnienie ciężkich przestępstw. Europejski nakaz aresztowania wydają Sądy Okręgowe. Sprawdzić należałoby zatem u źródła. Można robić to osobiście, przy okazji pobytu w Polsce, co oczywiście może rodzić konsekwencje. Sprawą może zająć się także adwokat reprezentujący podejrzanego lub oskarżonego.
Autor: Silesian