Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Europa zagrożona narkomanią

Treść

Polacy zażywają najwięcej w Europie leków uspokajających. Gwałtownie rośnie też spożycie amfetaminy wśród polskiej młodzieży. Te alarmujące dane pochodzą z opublikowanego wczoraj raportu Międzynarodowego Organu Kontroli Narkotyków.

Raport prezentuje sytuację na świecie z punktu widzenia produkcji i konsumpcji najbardziej popularnych narkotyków. Na naszym kontynencie najbardziej rozpowszechniającym się narkotykiem pozostaje marihuana, którą według statystyk organizacji zażywa 30 mln ludzi. Do pierwszej piątki największych konsumentów marihuany w Europie należą: Francuzi, Irlandczycy, Czesi, Anglicy i Szwajcarzy. W Republice Czeskiej aż 45 proc. uczniów pali marihuanę. Alarmująco przedstawia się również pod tym względem sytuacja na Słowacji.
Równocześnie, według Międzynarodowego Organu Kontroli Narkotyków, systematycznie rośnie w Europie zapotrzebowanie na kokainę, której coraz większe ilości rekwiruje policja. Ponadto na naszym kontynencie produkowanych jest aż 80 proc. narkotyków syntetycznych, które są sprzedawane na świecie. Rośnie nielegalna produkcja amfetaminy, a głównymi jej dostawcami są Holendrzy i Polacy.
Raport alarmuje, że w naszym kraju wzrasta gwałtownie spożycie amfetaminy wśród młodzieży szkolnej. Międzynarodowy Organ Kontroli Narkotyków twierdzi także, że Polacy zażywają najwięcej ze wszystkich Europejczyków środków uspokajających. Szacuje się mianowicie, że przyjmuje je około 17 proc. społeczeństwa.
PS, RW


Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii
Generalnie potwierdzam twierdzenia tego raportu, jednak nie we wszystkich sprawach był on ścisły. Raport dotyczył m.in. uzależnienia młodzieży szkolnej od leków psychoaktywnych, takich jak środki nasenne czy uspokajające. Substancje te nie są jednak narkotykami. Mimo to trzeba stwierdzić, że w rzeczywistości stopień zażywania tych leków jest wśród polskiej młodzieży w stosunku do tej samej grupy z innych krajów stosunkowo wysoki. Mniej więcej 15 proc. uczniów przyznaje się, że kiedykolwiek zażywało takie środki. Generalnie jednak prawdą jest, że Polska na tle innych krajów jest państwem, gdzie nadużywa się stosowania leków. Raport także potwierdził nasze badania, że na tle krajów europejskich w Polsce stosunkowo duża liczba osób stosuje amfetaminę. Z drugiej jednak strony trzeba zauważyć, że ostatnio trend ten został zahamowany.
not. JS

"Nasz Dziennik" 2006-03-03

Autor: ab