Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ergonomia w pracy grafika komputerowego

Treść

Zawód grafika komputerowego uchodzi za jeden z najbardziej przyszłościowych. Jak zorganizować stanowisko pracy dla pracownika wykonującego taki zawód, tak aby spełniało wymagania ergonomii i było zgodne z przepisami BHP?
Zawód grafika komputerowego wymaga zamiłowania do nauk ścisłych, a jednocześnie pozwala na wykorzystanie zdolności plastycznych i artystycznych. Graficy komputerowi znajdują zatrudnienie w agencjach reklamowych, drukarniach, prasie i wydawnictwach, m.in. tworzą i przygotowują materiały reklamowe, animacje, albumy i grafikę do tak popularnych obecnie gier komputerowych. Tworzenie warunków pracy grafikowi komputerowemu nie różni się specjalnie od wymagań stawianych organizacji innych stanowisk biurowych. Należy jednak pamiętać, że sprzęt komputerowy i jego oprogramowanie, a także urządzenia współdziałające (np. drukarki i skanery) muszą być wysokiej jakości, a co za tym idzie – wymagają sporych nakładów finansowych. Grafik powinien mieć do dyspozycji komputer stacjonarny, tablet graficzny, najlepiej dwa monitory, kolorową drukarkę i skaner oraz oczywiście oprogramowanie o wysokim standardzie.
Organizacja stanowiska pracy grafika komputerowego.
Słowo „ergonomia” posiada źródłosłów grecki, oznacza optymalne dostosowanie narzędzi pracy, urządzeń i maszyn do wymagań fizjologicznych, psychicznych i społecznych jednostki. Badania Ergotest firmy Fellowes przeprowadzone w Polsce w latach 2006–2013, w których wzięło udział 36985 osób, wykazały, że tylko 2% stanowisk biurowych w Polsce spełniało wszystkie wymogi ergonomii. Zgodnie z przepisami BHP każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji 2 m2 podłogi oraz 13 m3 wolnej przestrzeni. Organizując kilka stanowisk komputerowych, dobrze jest podzielić pomieszczenie ściankami, mając jednak na uwadze, aby odległość między ekranami wynosiła minimum 0,6 m, zaś pomiędzy pracownikiem a tyłem następnego monitora – 0,8 m.
Niezbędnym warunkiem pracy zgodnej z zasadami ergonomii jest zapewnienie grafikowi odpowiedniego umeblowania biurowego. Duży wybór mebli spełniających ten wymóg znajdziemy w firmie AJ Produkty. Polecamy zwłaszcza biurko Flexus o odwracanym blacie w kształcie litery L, z elektryczną regulacją wysokości – taki mebel zapewnia dużo miejsca do pracy. Pod blatem mogą być umieszczone kontenerki z szufladami wykorzystywane do przechowywania materiałów. Niezbędne są oczywiście krzesła lub fotele biurowe umożliwiające regulację nie tylko wysokości, ale i kąta nachylenia oparcia. Krzesła o wysokim standardzie pozwalają na pracę nawet przez 12 godzin bez ryzyka wystąpienia dolegliwości kręgosłupa. Fotel powinien być tak ustawiony, by oczy pracownika znajdowały się w odległości 400–750 mm od monitora, a ekran mógł być obserwowany pod kątem 20–50 stopni.
Warte uwagi są również podwójne uchwyty na monitory oszczędzające miejsce na biurku i ułatwiające spełnienie wyżej omówionych zasad BHP. Można rozważyć zakup podłokietników i podnóżków z regulacją wysokości poprawiających wygodę pracy. Bardzo ważne jest też oświetlenie – warto zadbać, by w jak największym stopniu wykorzystać naturalne światło, które jest najbardziej przyjazne. Nie można jednak obyć się bez sztucznego oświetlenia, którego natężenie nie powinno być mniejsze niż 500 luksów. Jeśli chodzi o lampy na biurko, najlepiej sprawdzają się takie z regulacją wysokości i nachylenia strumienia światła.
Społeczne środowisko pracy grafika komputerowego a ergonomia.
Praca grafika komputerowego jest twórcza i w dużej mierze indywidualna. Dobrze w tym zawodzie spełniają się ludzie o cechach introwertywnych. Bardzo istotne jednak jest stworzenie w pracy takiej atmosfery, która redukowałaby stres oraz motywowałaby do kreatywności i wzajemnej stymulacji.
Jedną z ważnych zasad ergonomii jest częste – w przypadku pracowników komputerowych cogodzinne – robienie pięciominutowych przerw. Niezbędne jest zatem stworzenie takiej przestrzeni, która ułatwiałaby odpoczynek i jednocześnie twórczą wymianę poglądów i pomysłów. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie pomieszczenia służącego temu celowi w fotele wypoczynkowe oraz sofy modułowe. Pożądane byłoby także, aby w salce znajdowały się akcesoria do prezentacji: ekrany projekcyjne, flipcharty i tablice suchościeralne.
Grafik komputerowy to zawód również artystyczny tym ważniejsze, więc, by osoby wykonujące go czuły się dobrze w miejscu pracy. Odpowiednia organizacja stanowisk ma wpływ na wydajność i jakość powierzanej pracy.

Autor: Silesian

Tagi: Ergonomia