Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Episkopat powitał nowego nuncjusza

Treść

Posługa nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce pomoże nam jeszcze lepiej oddychać zdrowym powietrzem wiary współczesnego Kościoła. Podkreślił to wczoraj ks. abp Józef Michalik, który jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na początku 353. Zebrania Plenarnego KEP powitał ks. abp. Celestino Migliorego. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zapewniał, że jest bardzo zadowolony ze współpracy z biskupami w Polsce.
Rozpoczęte wczoraj przed południem dwudniowe obrady Konferencji Episkopatu Polski zainaugurowane zostały serdecznym powitaniem ks. abp. Celestino Migliorego, nuncjusza papieskiego w Polsce. W imieniu wszystkich biskupów dokonał tego ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP. Mówiąc o pierwszych dniach nowego nuncjusza w Polsce, wymienił etapy początku jego posługi. Wyliczył spotkania i wizyty, w których uczestniczył ks. abp Migliore, kierując się przy tym - jak zauważył ksiądz arcybiskup - "najlepszym stylem dyplomacji, mądrością i potrzebą serca". Podkreślił też znaczenie pierwszego udziału nowego nuncjusza w obradach polskich biskupów i wieczornej modlitwie w czasie Mszy św. w archikatedrze warszawskiej. - Jesteśmy bowiem przekonani, że ksiądz arcybiskup nuncjusz staje się szczególnie żywym znakiem naszej jedności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, Następcą św. Piotra, i w ten sposób gwarantem naszej jedności w wierze - mówił ks. abp Michalik, który poprosił też ks. abp. Migliorego o przekazanie Papieżowi wyrazów synowskiego przywiązania od biskupów polskich oraz podziękowania za przykład mądrej, ofiarnej i odważnej posługi Kościołowi Chrystusa. Sam ks. abp Migliore tuż przed rozpoczęciem zebrania powiedział, że został "bardzo dobrze przyjęty i to jest dobry znak na przyszłość".
Wśród tematów obrad dwudniowego zebrania plenarnego polskich biskupów znalazło się m.in. 20-lecie działalności Caritas Polska oraz opracowywany dokument społeczny poświęcony problemom ubóstwa i zmianom, które w ostatnim czasie wpłynęły na życie w kraju. Spora część dyskusji została poświęcona zmianom w tłumaczeniach niektórych fragmentów Mszy św. oraz Triduum Paschalnego. Chodzi tu o te kwestie, które w przekładach odbiegają nieco od łacińskiej wersji Mszału. Jak zaznaczył ks. abp Michalik, to dość "niepopularna praca" i trudna problematyka. Tym razem omawiana jest już jednak wersja końcowa, która została przekazana do zatwierdzenia Benedyktowi XVI. W czasie spotkania biskupi odnosili się także do tragicznego wypadku autokaru, do którego doszło w ostatnich dniach pod Berlinem. Łącząc się z bliskimi ofiar, wyrazili swoje głębokie ubolewanie i wyrazy modlitewnej pamięci. W czasie obrad biskupi nawiązali także do niedawnej decyzji Sejmu, związanej z przywróceniem dnia wolnego z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, wyrażając z tego powodu swoją radość. Dzisiaj drugi dzień obrad, na ich zakończenie ma zostać wydany podsumowujący komunikat.
Anna Paliczka
Nasz Dziennik 2010-09-29

Autor: jc