Episkopat o bieżących sprawach Kościoła w Polsce
Treść
Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa, zaangażowanie świeckich w sprawy Kościoła oraz dokument dotyczący formacji prezbiterów w Polsce, to główne kwestie poruszane podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się w Warszawie.
Na początku Zebrania Plenarnego księża biskupi skierowali list do papieża Franciszka z okazji 8. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, w którym podziękowali mu „za liczne i cenne owoce pontyfikatu, przywracające nadzieję Kościołowi i światu”.
Ósma rocznica powołania na Stolicę Piotrową jest dla nas okazją do dziękczynienia miłosiernemu Bogu za liczne i cenne owoce pontyfikatu Waszej Świątobliwości, przywracające nadzieję Kościołowi i światu – napisali biskupi w liście do @Pontifex_pl.https://t.co/GZje0wO5AP pic.twitter.com/gRNZYdjoFN
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) March 11, 2021
Jednym z głównych tematów Zebrania Plenarnego była rodzina i ogłoszony przez papieża [Rok Rodziny „Amoris laetitia”]. Księża biskupi podziękowali również wszystkim zaangażowanym w troskę o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie zachęcili, „aby kierując się przykazaniem miłości Boga i bliźniego wspierać matki i ojców przyjmujących dar nowego życia”.
Księża biskupi podziękowali wszystkim, „którzy spełniając otrzymane na chrzcie św. powołanie do apostolstwa, poprzez wierną modlitwę, chrześcijańskie życie oraz twórcze zaangażowanie w sprawy Kościoła, składają czytelne świadectwo o Chrystusie”. Przypomnieli jednocześnie, że tylko te inicjatywy, tak duchownych, jak i świeckich, które są podejmowane w jedności z pasterzami, przyniosą Kościołowi dobro.
Biskupi przyjęli poprawki naniesione w dekrecie ogólnym „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce. Datę wejścia w życie dekretu określi Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, po uzyskaniu aprobaty Stolicy Apostolskiej.
Podczas Zebrania Plenarnego Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży ks. abp Wojciech Polak przedstawił sprawozdanie z działalności budowanego przez Kościół w Polsce systemu ochrony dzieci i młodzieży oraz pomocy osobom pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym.
Abp Wojciech Polak: Wszyscy musimy angażować się w ochronę dzieci i młodzieży, i Kościół i państwo.#konferencjaprasowa #388ZPKEP pic.twitter.com/TVdsYaEFQE
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) March 11, 2021
„Rozwijaniu i wzmacnianiu tego systemu ma służyć przyjęta przez Zebranie Plenarne deklaracja o współpracy między Konferencją Episkopatu Polski a Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce w ramach działalności Fundacji Świętego Józefa. Umożliwi ona solidarne działanie Kościoła na rzecz osób skrzywdzonych oraz ochrony małoletnich” – czytamy w komunikacie.
Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa, zaangażowanie świeckich w sprawy Kościoła oraz dokument dotyczący formacji prezbiterów w Polsce – to główne kwestie poruszane podczas 388. Zebrania Plenarnego #KEP.#Komunikat: https://t.co/B2wQqUH2FP pic.twitter.com/L8lecR2yNG
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) March 11, 2021
Księża biskupi przypomnieli istotę przeżywanego obecnie okresu Wielkiego Postu, który „jest dla wszystkich szczególną okazją do osobistego nawrócenia. Ma też nas przygotować na radosną celebrację Świąt Wielkanocnych”. Biskupi zachęcili wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty.
Całość komunikatu dostępna jest [tutaj].
Konferencja Episkopatu Polski/radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 11
Autor: mj